Blog
STRONA GŁÓWNA >> BLOG >> Monitoring mediów >> Jak monitoring mediów pomoże Ci prowadzić biznes?

Jak monitoring mediów pomoże Ci prowadzić biznes?

Właśnie wystartowałeś ze swoim biznesem. Zarejestrowałeś firmę, dopełniłeś formalności w urzędach, założyłeś konto w banku. Gratulujemy! Następnym krokiem, jaki powinieneś zrobić, jest zamówienie przeglądu mediów. Dzięki niemu realnie podniesiesz efektywność swoich działań. Pytasz, po co Ci śledzenie mediów? Oto, co da Ci monitoring sieci.

FEEDBACK, CZYLI CO MÓWIĄ O TOBIE KLIENCI

Ile naprawdę warte są produkty czy usługi, które oferujesz, dowiesz się, kiedy wprowadzisz je na rynek i skonfrontujesz z potrzebami klienta. Może na początku nie otrzymasz zbyt wielu sygnałów, bo przecież dopiero rozpocząłeś, ale każda wzmianka, w której padnie nazwa Twojej firmy, tym bardziej będzie na wagę złota! Odbiorcy piszą nie tylko o zaletach, ale i wadach oferty? Wykorzystaj to – potrzebujesz takich informacji, aby jeszcze lepiej dostosować się do potrzeb klientów.

Użytkownicy serwisów internetowych i portali społecznościowych dostarczają ogromne ilości danych na temat produktów, z których korzystają. Sieć to prawdziwa skarbnica wiedzy dla każdego przedsiębiorcy. W przeglądzie mediów otrzymasz wybór informacji na potrzebne tematy. Poznasz opinie, potrzeby i oczekiwania klientów. W dłuższej perspektywie, dzięki regularnej ocenie tych danych w postaci analiz medialnych, będziesz mógł śledzić zachodzące zmiany i podejmować trafne decyzje biznesowe.

REAKCJA – RELACJA

Monitoring Internetu i social mediów gwarantuje Ci dostęp do informacji na bieżąco. Dane na temat wzmianek otrzymasz na portalu w czasie rzeczywistym. To bardzo ważne z punktu widzenia obsługi klienta i budowania długofalowych relacji. Klient, dzieląc się swoją opinią na Facebooku, Twitterze, Instagramie czy YouTubie oczekuje szybkiej reakcji. Nie odpowiesz, jeśli nie będziesz wiedział, że ktoś wspomniał Twoją markę. Być może zrobi to jednak konkurencja, co może zakończyć się nawet przejęciem przez nią zlecenia.

Zauważ, że klienci zostawiają opinie o produktach nie tylko na profilach producentów – często robią to w branżowych serwisach czy na profilach konkurencji. Dobrze, byś o tym wiedział i podjął dyskusję, jednak przy tej ilości danych nie jesteś w stanie samodzielnie poszukiwać informacji. To zrobi za Ciebie monitoring sieci.

Warto również, byś osobiście zadbał o obecność w sieci. Wykorzystaj dostępne kanały do bieżącej komunikacji z klientem i buduj jego lojalność wobec marki. Dzięki social media jesteś w stanie dotrzeć z informacją błyskawicznie i precyzyjnie.

Monitoring sieci pozwoli Ci trzymać rękę na pulsie. Miej swoją reputację pod kontrolą. Pracujesz na nią każdego dnia. Nie pozwól, by brak wiedzy o tym, co uważają użytkownicy Twoich produktów, zniweczył Twoje starania.

KONKURENCJO, DRŻYJ!

Zastanawiasz się, jak wypadasz na tle innych? Zacznij od odpowiedzi na pytania: czy naprawdę wiesz, kto działa w Twojej branży?, kto jest bezpośrednim konkurentem Twojej firmy i w jakim zakresie? Jeśli nie jesteś pewny odpowiedzi na te pytania, skorzystaj z monitoringu konkurencji. W ten sposób po pierwsze zidentyfikujesz swoich konkurentów, po drugie prześwietlisz ich w zakresie działań. Dowiesz się, kto i jakie rozwiązania oferuje oraz – co planuje w przyszłości. To proste – zlecasz monitorowanie nazw firm będących Twoją zasadniczą konkurencją i już wiesz: co robią, co planują, co im się udało, w jakich wydarzeniach uczestniczą, w którym kierunku zmierzają.

Na podstawie informacji na temat prowadzonej przez konkurencję komunikacji, a także współpracy z mediami będziesz w stanie ocenić, do jakich grup docelowych kieruje ona ofertę, w których regionach jest znana, jakie dotarcie ma jej przekaz. Poznasz też jej aktywność w mediach społecznościowych, sposób i miejsca prowadzenia dyskusji z klientem, opinie jej klientów oraz wady i zalety produktów.

Monitoring mediów i raporty medialne to stały element analizy rynkowej konkurencji. Dzięki badaniu nisz komunikacyjnych zidentyfikujesz obszary do wykorzystania w media relations, a to pozwoli konsekwentnie budować przewagę.

SZEROKIE HORYZONTY

Chcesz rozwijać swój biznes, masz 100 pomysłów i nie wiesz, w którym kierunku pójść? Nie martw się, to naturalne. W wyborze właściwej drogi może pomóc Ci wiedza z mediów. Odpowiednio dobrane słowa kluczowe pozwolą poznać, jakie trendy panują w dziedzinie, którą reprezentujesz. W wynikach monitoringu mediów branży możesz znaleźć wiele inspiracji i wskazówek, które otworzą przed Tobą nowe możliwości biznesowe.

Śledzenie trendów pozwoli Ci pójść we właściwym kierunku, zorientować się, w które obszary warto zainwestować. Gospodarka i technologia zmieniają się w zawrotnym tempie. Za tym idą dynamiczne zmiany oczekiwań i zachowań klientów. Trzeba wiedzieć, co w trawie piszczy, aby móc zaproponować produkt czy usługę odpowiadającą aktualnym potrzebom użytkowników. Lekceważenie trendów po prostu się nie opłaca.

Rzecznik Prasowy PSMM Monitoring&More, Menedżer ds. Public Relations. Pasjonatka projektowania wnętrz oraz service design. Miłośniczka psów rasy duży szwajcarski pies pasterski.
REB22_PSMM_CTA_bottom_250x213px
CHROŃ WIZERUNEK BRANDU,
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ
Podobne wpisy
PSMM Monitoring & More / 04.10.2023
Z ery dziennikarza w erę anonimowych twórców. Tak zmieniał się monitoring internetu
We wrześniu wyszukiwarka Google obchodziła swoje 25. urodziny. Kiedy ćwierć wieku temu użytkownicy stawiali swoje pierwsze kroki w sieci, pojawiła się potrzeba kontrolowania wzmianek o markach również w internecie. O tym, czy i jak monitoring mediów zmienił się na przestrzeni lat, opowiada Przemysław Palacz – członek zarządu w PSMM Monitoring & More.
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 29.06.2022
Google Analytics – podstawowe narzędzie pracy marketingowca
Google Analytics: darmowa usługa, która zasypie Cię tonami bezcennych danych i maszyna wieloczynnościowa, która będzie wspierać marketing internetowy w Twojej…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 18.05.2022
Jak wykorzystać monitoring mediów przy pisaniu prac naukowych?
Pisanie prac naukowych przy wykorzystaniu monitoringu mediów to genialny sposób na oszczędność czasu, omijanie rozproszonych informacji i wykorzystanie rzetelnych źródeł…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 18.03.2022
5 sposobów na skuteczny marketing salonu fryzjerskiego
Sposobów na marketing salonu fryzjerskiego jest dużo. Jako właściciel pewnie znasz kilka z nich. Tylko pytanie brzmi, czy to są…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 05.12.2021
Skuteczny marketing restauracji z monitoringiem mediów
Na rynku gastronomicznym konkurencja jest ogromna. Zanim marka zbuduje zaufanie, dzięki któremu będzie dla klientów restauracją pierwszego wyboru, najpierw musi zostać…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 19.12.2021
Jak wyprzedzić konkurencję?
Niemal każda marka ma ambicje, aby zostać liderem w swojej branży. Jak to zrobić? Jakie narzędzia i działania są niezbędne,…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 13.08.2021
Segmentacja klientów – jak ją przeprowadzić?
Chcąc, aby  działania marketingowe i promocyjne były skuteczne, a zyski ze sprzedaży satysfakcjonujące i wciąż coraz większe, potrzebna jest dobra…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 30.07.2021
Monitoring mediów – dlaczego warto z niego korzystać?
Niepewność jutra, która towarzyszy nam od ponad 1,5  roku w związku z pandemią koronawirusa, wymusiła konieczność nieustannych, nierzadko ekspresowych zmian…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 07.05.2021
Czym jest zasięg w social media?
Jeśli jesteś aktywny w social media,  wykorzystujesz  je do kontaktu z klientami, komunikacji z nimi oraz publikowania treści oraz reklam,…
Zobacz więcej