Blog
STRONA GŁÓWNA >> BLOG >> Monitoring mediów >> Monitoring mediów – dlaczego warto z niego korzystać?

Monitoring mediów – dlaczego warto z niego korzystać?

Niepewność jutra, która towarzyszy nam od ponad 1,5  roku w związku z pandemią koronawirusa, wymusiła konieczność nieustannych, nierzadko ekspresowych zmian w sposobie komunikacji, promocji i prowadzenia biznesu. Sytuacja jest nadal  szczególna – wymaga bowiem budowania relacji na odległość i walki o uwagę odbiorców w morzu informacji zdominowanych praktycznie przez jeden wiodący temat.

Słuchaj, aby zrozumieć

Ludzie zanurzeni są codziennie w dziesiątkach tysięcy doniesień medialnych. Jak do nich dotrzeć ze swoim przekazem? Wygrały te podmioty, które dzięki obserwowaniu swoich odbiorców, lepiej zrozumiały ich położenie i potrzeby, dostosowały błyskawicznie ofertę lub nawet całkowicie ją zmieniły.

Monitorowanie doniesień medialnych pozwoliło markom prowadzić nie tylko celowaną komunikację, ale także lepiej przewidzieć trendy i zainwestować swój kapitał w różnego rodzaju projekty biznesowe.

Cyfryzacja spowodowała, że ewoluował także sam PR, stawiając nie tylko na działania media relations i budowania szeroko rozumianej reputacji, ale także dialog z bezpośrednimi użytkownikami. Do tych zmian dopasował się oczywiście rynek monitoringu mediów, umożliwiając zdobywanie insightów, prowadzenie skutecznej komunikacji, poszukiwanie nisz komunikacyjnych. Bazując na tej wiedzy, firmy mogą jeszcze bardziej skutecznie komunikować i promować swoje usługi, rozumieć dobrze specyfikę branży, w której funkcjonują oraz wyciągać cenne wnioski.

To powoduje też ciągłe zmiany w procesie wyszukiwania i analizowania informacji oraz wpływa na modyfikację, a także rozwój nowych narzędzi wykorzystywanych do mierzenia skuteczności realizacji strategii marek.

Wykorzystaj 100% potencjału

Badając przekaz medialny, można dowiedzieć się, czym zainteresowani są odbiorcy i kto dziś nadaje ton dyskusji. Materiały z mediów zawierają informacje dotyczące klientów – kim są, w jakich środowiskach funkcjonują, jakie mają potrzeby czy problemy. Niebagatelne znaczenie ma aktualność i dokładność takich danych.

W zależności od tego, jak postawiony został cel komunikacji, marki mogą korzystać z szeregu rozwiązań, narzędzi i wskaźników, które najlepiej odpowiadają na ich potrzeby i najskuteczniej wspierają prowadzone działania. Oczywiście tak, jak potrzeby tych podmiotów i osób będą różne, tak i usługi będą zróżnicowane – inne dla dużej międzynarodowej korporacji, inne dla lokalnego brandu, fundacji, instytucji czy też marki osobistej.

Jednymi z najpopularniejszych produktów są przeglądy mediów, które powstają na bazie informacji wcześniej opublikowanych w prasie, internecie social media, czy RTV.

Dane, które otrzymują odbiorcy wartościują znaczenie materiału za pomocą wskaźników na temat wielkości, zasięgu, opiniotwórczości i siły źródła, w którym się ukazał się materiał, ekwiwalentu reklamowego czy też kontekstu, w jakim dana marka pojawiła się w publikacji.

Wybieraj świadomie

Niebagatelną kwestią w tym kontekście są licencje na monitorowanie prasy, którymi musi legitymować się firma dostarczająca przeglądy informacyjne.

Od lat w branży trwała dyskusja, czy klienci korzystający z przeglądów mediów powinni dodatkowo ponosić opłaty za dostęp do treści publikacji prasowych, które podlegają analizie – kwestia sporna dotyczyła zakresu prawa cytatu. Dylemat zakończył się na przełomie roku rozstrzygnięciem sądowym, który należy obecnie uznać za obowiązujący standard na rynku monitoringu mediów.

Dostęp do pełnej treści materiałów prasowych z monitoringu mediów jest jak najbardziej możliwy, ale pod warunkiem uiszczenia opłaty dla posiadaczy praw do cytowanych publikacji.

Wybierając firmę monitorującą media warto się więc upewnić się, że nie narusza ona praw praw dziennikarzy i wydawców oraz ma podpisaną umowę z SDiW Repropol. To gwarantuje pełne bezpieczeństwo w korzystaniu z twórczości dziennikarzy reprezentowanych przez wydawców prasowych, bez ryzyka ewentualnych roszczeń i potencjalnych sytuacji kryzysowych dla marki.

Podmiotem, który podpisał taką umowę jest m.in. PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

“Jako lider branży, podmiot prasowy, który prowadzi swoją działalność od zawsze z ogromną dbałością o środowisko dziennikarskie i wydawnicze, podpisaliśmy umowę z SDiW REPROPOL – jedynym podmiotem, który na polskim rynku zarządza zbiorowymi prawami autorskimi wydawców, komentuje Sebastian Bykowski – dyrektor generalny, wiceprezes zarządu PSMM. Na bazie tego porozumienia otrzymaliśmy licencję na monitorowanie materiałów prasowych – tzn. zwielokrotnianie i udostępnianie ich klientom korzystającym z przeglądów mediów. Warto zwrócić uwagę, że takie rozwiązanie jest standardem rynkowym w Europie i na świecie. W wielu krajach Unii Europejskiej opłaty z tego tytułu obowiązują od dawna, a rozstrzygnięcia sądowe, które miały miejsce w ostatnim czasie w Polsce, również wprowadzają takie zasady na naszym rynku.”

Media – zarówno tradycyjne, jak i cyfrowe są dzisiaj najważniejszą sferą komunikacyjną. Korzystając z monitoringu mediów, można czerpać z tego ogromnego zasobu aktualne i bardzo wszechstronne informacje m.in na temat relacji pomiędzy efektywnością medialną i biznesową.

Niebagatelną rolę pełnią tu narzędzia pozwalające zaprezentować wyniki w przejrzysty sposób, wygenerować analizy, czy też zmierzyć efektywność wyemitowanych komunikatów medialnych. Nieocenioną pomocą są także audyty medialne, badania i raporty jakościowe z rekomendacjami analityków mediów.

REB22_PSMM_CTA_bottom_250x213px
CHROŃ WIZERUNEK BRANDU,
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ
Podobne wpisy
PSMM Monitoring & More / 04.10.2023
Z ery dziennikarza w erę anonimowych twórców. Tak zmieniał się monitoring internetu
We wrześniu wyszukiwarka Google obchodziła swoje 25. urodziny. Kiedy ćwierć wieku temu użytkownicy stawiali swoje pierwsze kroki w sieci, pojawiła się potrzeba kontrolowania wzmianek o markach również w internecie. O tym, czy i jak monitoring mediów zmienił się na przestrzeni lat, opowiada Przemysław Palacz – członek zarządu w PSMM Monitoring & More.
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 15.11.2022
Jak wykorzystać Business Insights do podejmowania decyzji w Twojej firmie?
„I co dalej” to 3 słowa wypowiadane przez właścicieli firm, gdy czują, że dotarli już do ściany. Albo gdy wydaje…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 09.09.2022
ESG: 3 litery, które mogą zadecydować o przyszłości Twojej firmy
ESG to element, na który inwestorzy i Twoi klienci będą coraz częściej zwracać uwagę. Dbając o ESG, staniesz się atrakcyjny…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 29.06.2022
Google Analytics – podstawowe narzędzie pracy marketingowca
Google Analytics: darmowa usługa, która zasypie Cię tonami bezcennych danych i maszyna wieloczynnościowa, która będzie wspierać marketing internetowy w Twojej…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 18.05.2022
Jak wykorzystać monitoring mediów przy pisaniu prac naukowych?
Pisanie prac naukowych przy wykorzystaniu monitoringu mediów to genialny sposób na oszczędność czasu, omijanie rozproszonych informacji i wykorzystanie rzetelnych źródeł…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 18.03.2022
5 sposobów na skuteczny marketing salonu fryzjerskiego
Sposobów na marketing salonu fryzjerskiego jest dużo. Jako właściciel pewnie znasz kilka z nich. Tylko pytanie brzmi, czy to są…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 05.12.2021
Skuteczny marketing restauracji z monitoringiem mediów
Na rynku gastronomicznym konkurencja jest ogromna. Zanim marka zbuduje zaufanie, dzięki któremu będzie dla klientów restauracją pierwszego wyboru, najpierw musi zostać…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 19.12.2021
Jak wyprzedzić konkurencję?
Niemal każda marka ma ambicje, aby zostać liderem w swojej branży. Jak to zrobić? Jakie narzędzia i działania są niezbędne,…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 27.08.2021
User-generated content w działaniach marketingowych
Marketing treści ma dzisiaj ogromne znaczenie, jest nieodzownym elementem kreowania wizerunku marki oraz strategii promocyjnych i sprzedażowych. Klienci są uwrażliwieni…
Zobacz więcej