Blog
STRONA GŁÓWNA >> BLOG >> Social media >> Jak wykorzystać Slideshare w działaniach marketingowych?

Jak wykorzystać Slideshare w działaniach marketingowych?

Wśród narzędzi social media czołowe miejsca zajmują: Facebook, Instagram oraz YouTube. Dużą popularnością cieszy się też Twitter. Wielu marketerów zapomina jednak, że istnieją także inne platformy, które mają ogromny potencjał reklamowy. Wśród nich warto wymienić Slideshare.

Slideshare to narzędzie, które w skuteczny sposób wspiera działania content marketingowe wielu firm na całym świecie. Doceniają ją tacy wielcy gracze, jak Samsung, IBM czy HubSpot.

SLIDESHARE – HISTORIA

Założycielką Slideshare jest Rashmi Sinha, która „uruchomiła” platformę w 2006 roku. Od początku działania koncentrowała się na dzieleniu się wiedzą i wartościowymi treściami oraz ich rozpowszechnianiem. Jak przyznaje założycielka, celem Slideshare jest łączenie profesjonalistów i ekspertów za pomocą treści.

Co dokładnie znajdziemy na Slideshare? Prezentacje, infografiki, filmy i dokumenty PDF, które dotyczą konkretnego brandu, tematyki z nim związanej, produktów i usług, ale również porad oraz nowości z danego obszaru. Wychodząc naprzeciw zwolennikom urządzeń mobilnych, powstał Slideshare LinkedIn, czyli aplikacja, z której można korzystać z poziomu smartfonu lub tabletu. Obecnie nie ma wersji slideshare.pl, co nie oznacza, że na platformie nie są publikowane treści w języku polskim. Znajdziemy na niej mnóstwo rzetelnej wiedzy, która pochodzi z zaufanego źródła – głównie od firm dbających o wizerunek eksperta.

Slideshare jest potężnym narzędziem content marketingowym. Wiedza, jaka się tutaj znajduje, jest wybierana szczególnie przez świadomych użytkowników, którzy mają sprecyzowane oczekiwania oraz poszukują konkretnych, nowych, potwierdzonych oraz wartościowych informacji. Slideshare jest więc obszarem, który wspomaga działania marki, zwiększając jej szansę na większą liczbę odsłon. Ponadto, możliwe jest nawiązanie ciekawych kontaktów biznesowych. W Slideshare firmy widocznie się wspierają, nierzadko łączą siły, wzajemnie się inspirują. Korzyści są więc wielopłaszczyznowe.

DLACZEGO SLIDESHARE TO SKUTECZNA PLATFORMA W STRATEGII MARKETINGOWEJ?

Rozwijasz lub planujesz wzmocnić w swojej firmie strategię content marketingową? Slideshare to narzędzie umożliwiające rozpowszechnianie treści, które są czymś więcej niż tylko tekstem. Najczęściej na platformie pojawia się prezentacja marketingowa, która oprócz tekstu zawiera grafikę, statystyki przedstawione w graficzny sposób, a nawet animacje i filmy wideo. Połączenie treści pisanej i graficznej zwiększa skuteczność. Slideshare jest więc wsparciem dla ekspansji treści w Internecie.

Na Slideshare każdego miesiąca pojawia się ok. 80 mln użytkowników z całego świata. Tak duża i różnorodna społeczność umożliwia rozpowszechnianie treści na znacznie więcej rynków, niż tylko lokalny czy krajowy. To od Ciebie zależy, jak daleko dotrzesz ze swoim contentem.

Okazuje się, że aż 70% użytkowników Slideshare znajduje teksty za pośrednictwem wyszukiwarki. Co to dla Ciebie oznacza? Przede wszystkim konieczność dobrego pozycjonowania. Przeanalizuj popularność słów kluczowych związanych z Twoim tematem, wybierz właściwe tagi, a także kategorie, do których zostanie przypisana prezentacja marketingowa czy też inna publikowana przez Ciebie treść. Google w większości przypadków limituje wyniki jednej domeny do dwóch pozycji. Slideshare ułatwia rozszerzenie widoczności brandu poprzez zajęcie większej ilości wyników.

Ponadto, dzięki Slideshare zwiększysz ruch na swojej stronie. Dobrym sposobem jest też umieszczanie linków i odnośników w tekście, a także stosowanie Call-to-Action. W ten sposób jednocześnie dostarczasz wiedzy odbiorcy i prezentujesz mu gotowe rozwiązanie. Zainteresowany Twoją marką odbiorca (być może przyszły klient) z chęcią skorzysta z linków kierujących na stronę www Twojej marki.

JAK STWORZYĆ DOBRĄ PREZENTACJĘ MARKETINGOWĄ? 

Odpowiednio przygotowana prezentacja marketingowa wspiera Twoje działania z obszaru SEO. Im tekst z prezentacji jest lepiej wypozycjonowany, tym Google bardziej Ci sprzyja. Zadbaj więc o wybór właściwych słów kluczowych, które umieścisz w tekście. Koniecznie stwórz dobry tytuł oraz podziel tekst na części, z których każda otrzyma swój nagłówek. Dzięki temu Twoi potencjalni odbiorcy szybciej do Ciebie dotrą.

Zanim jednak opublikujesz w Slideshare pierwszą prezentację marketingową, powinieneś raz jeszcze przeanalizować swoją grupę docelową. Należy to robić systematycznie, aby uaktualniać swoją wiedzę na temat osób, które rzeczywiście są zainteresowane Twoją marką. Ponadto określ cel swoich działań i opracuj spójną strategię marketingową, nie tylko w obrębie Slideshare, ale w znacznie szerszym zakresie, uwzględniając wszystkie kanały komunikacji.

Podczas tworzenia prezentacji najpierw powinien powstać plan, dzięki czemu przekaz będzie prosty i uporządkowany. Nikt nie lubi chaotycznych komunikatów, które są trudniejsze w zrozumieniu. Poszczególne slajdy niech dotyczą konkretnych zagadnień. Pamiętaj o złotej zasadzie: mniej znaczy więcej.

Prezentacja marketingowa musi być też przejrzysta – kolory dopasuj do swojej identyfikacji wizualnej. Postaraj się nie podążać powszechnie znanymi schematami. Gotowe szablony potraktuj jako inspiracje, a nie wzory do wykorzystania.

Angażująco na odbiorcę oddziałują dodatkowe pliki wideo i audio, korzystaj z nich jako uzupełnienia tekstu pisanego lub też wyjaśnienia trudniejszego zagadnienia.

Prezentacja nie powinna mieć zbyt dużo slajdów. Jeżeli temat jest szeroki, lepszym rozwiązaniem jest podzielenie go na kilka mniejszych obszarów, tworząc serię prezentacji. Jest to przy okazji dobry sposób na to, aby utrzymać stały kontakt z odbiorcami.

Slideshare jest platformą niezwykle cenną pod względem merytorycznym. To znacznie więcej niż social media – to kompendium wiedzy oraz narzędzie do komunikacji z klientami, ale też innymi firmami i ekspertami z branży o nieograniczonym zasięgu. To społeczność ekspertów, w której jest miejsce również dla Ciebie, warto więc o nim pamiętać w codziennych działaniach marketingowych.

REB22_PSMM_CTA_bottom_250x213px
CHROŃ WIZERUNEK BRANDU,
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ
Podobne wpisy
PSMM Monitoring & More / 15.11.2022
Jak wykorzystać Business Insights do podejmowania decyzji w Twojej firmie?
„I co dalej” to 3 słowa wypowiadane przez właścicieli firm, gdy czują, że dotarli już do ściany. Albo gdy wydaje…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 09.09.2022
ESG: 3 litery, które mogą zadecydować o przyszłości Twojej firmy
ESG to element, na który inwestorzy i Twoi klienci będą coraz częściej zwracać uwagę. Dbając o ESG, staniesz się atrakcyjny…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 15.02.2022
ABC sytuacji kryzysowej
Jak skutecznie zarządzać komunikacją, kiedy na horyzoncie pojawiła się sytuacja kryzysowa dla marki? Pozwól, że dzisiaj opowiemy Ci o tym,…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 05.12.2021
Skuteczny marketing restauracji z monitoringiem mediów
Na rynku gastronomicznym konkurencja jest ogromna. Zanim marka zbuduje zaufanie, dzięki któremu będzie dla klientów restauracją pierwszego wyboru, najpierw musi zostać…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 19.12.2021
Jak wyprzedzić konkurencję?
Niemal każda marka ma ambicje, aby zostać liderem w swojej branży. Jak to zrobić? Jakie narzędzia i działania są niezbędne,…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 27.08.2021
User-generated content w działaniach marketingowych
Marketing treści ma dzisiaj ogromne znaczenie, jest nieodzownym elementem kreowania wizerunku marki oraz strategii promocyjnych i sprzedażowych. Klienci są uwrażliwieni…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 13.08.2021
Segmentacja klientów – jak ją przeprowadzić?
Chcąc, aby  działania marketingowe i promocyjne były skuteczne, a zyski ze sprzedaży satysfakcjonujące i wciąż coraz większe, potrzebna jest dobra…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 30.07.2021
Monitoring mediów – dlaczego warto z niego korzystać?
Niepewność jutra, która towarzyszy nam od ponad 1,5  roku w związku z pandemią koronawirusa, wymusiła konieczność nieustannych, nierzadko ekspresowych zmian…
Zobacz więcej
PSMM Monitoring & More / 02.07.2021
Poznaj, czym jest social selling
Social selling to strategia wykorzystywana w mediach społecznościowych, która łączy komunikację i budowanie pozytywnego wizerunku marki ze sprzedażą. Dzisiaj sprzedawać…
Zobacz więcej