Blog
STRONA GŁÓWNA >> BLOG >> Dobre praktyki kreowania wizerunku w Social Media

Dobre praktyki kreowania wizerunku w Social Media

Według raportu Hootsuite „Digital 2020” obecnie jest 3,80 miliarda użytkowników mediów społecznościowych, co stanowi prawie połowę populacji. Wśród wszystkich platform największym zainteresowaniem cieszy się Facebook, zrzeszający 2,449 miliarda użytkowników. Na drugim miejscu uplasowało się YouTube, z kolei czołówkę zamyka Whatsapp, który jest raczej traktowany jako komunikator. Wysokie miejsce zajmuje też Instagram. Social media zarówno przez indywidualnych użytkowników, w tym influencerów i osoby publiczne, jak również firmy, są wykorzystywane są m.in. do kreowania wizerunku.

Powodem jest duża społeczność i tym samym łatwość dotarcia do swoich potencjalnych klientów i fanów. Jednocześnie social media to bardzo trudne środowisko do pozyskiwania użytkowników, ich zaufania i lojalności. Jest to spowodowane bardzo aktywną i dużą konkurencją. Jak więc prowadzić kampanię wizerunkową w mediach społecznościowych, aby zrealizować swoje założenia i osiągnąć wyznaczone cele?

Bądź otwarty na problemy i pytania użytkowników

Social media nie powinno się traktować jedynie w kontekście platform do publikacji treści. Trzeba mieć świadomość, że Facebook czy też Instagram wykorzystywane są też w celach nawiązywania kontaktów oraz komunikacji. Użytkownicy traktują je także jako źródło szybkiego rozwiązywania problemów, szczególnie jeżeli dotyczy to profili firm. Mając fanpage w mediach społecznościowych, bądź otwarty na wszelkie zapytania, wątpliwości i problemy swoich klientów. Reaguj na każde pytania, pojawiające się pod postami i zdjęciami, odpowiadaj też na wiadomości prywatne. Twoi aktualni i potencjalni klienci postrzegają media społecznościowe jako szybki kanał komunikacji, oczekują więc praktycznie natychmiastowej odpowiedzi, w przeciwieństwie do maili czy formularzy kontaktowych. To z kolei nazywamy w marketingu mikromomentami – wiadomości, które przetwarzamy każdego dnia w ogromnych ilościach często potrzebując informacji lub odpowiedzi „tu i teraz”.

Dzięki mikromomentom masz większą szansę na zdobycie i podtrzymanie zaufania swoich odbiorców, będąc postrzeganym jako firma, przedsiębiorca czy po prostu osoba, która jest otwarta na swoich odbiorców, skoncentrowana na ich problemach i wątpliwościach, a nie jedynie na własnych interesach.

Promocja i reklama, ale nie na pierwszym miejscu

Naturalnie Instagram i Facebook wykorzystywane są przez firmy do reklamowania swoich usług, produktów i firmy. Jednak zbyt nachalna reklama zniechęca potencjalnych klientów. Dzisiaj z każdej strony są oni „atakowani” banerami, plakatami, ulotkami, spotami reklamowymi i innymi treściami typowymi dla reklamy, nie potrzebują ich jeszcze w social media.

Potraktuj więc media społecznościowe jako kanał do pielęgnowania relacji ze swoimi klientami, a niekoniecznie jako kolejną przestrzeń reklamową. Oczywiście przekaz reklamowy powinien być obecny w Twojej strategii, jednak nie może on być tym dominującym. Skoncentruj się na pomocy, rozwiązywaniu problemów użytkowników, publikacji wartościowych treści, integracji użytkowników z marką, daj się lepiej poznać i tym samym pozwól sobie lepiej poznać innych. To w ten sposób w social media zyskuje się zaufanie i sympatię, która przeobraża się w lojalność i regularność korzystania z usług firmy. Takie platformy social media jak Facebook, Instagram, linkedin i Twitter to również doskonały sposób do informowania swoich odbiorców o nowych wpisach na blogu.

Wiarygodność w social media

W Internecie nie jest łatwo pozyskać zaufanie użytkowników, tym bardziej że niejednokrotnie użytkownicy byli rozczarowani usługami, pomocą, zakupionymi online produktami czy też obsługą klienta. Bardzo łatwo jest nam oceniać wszystkich przez pryzmat jednej osoby, marki czy przedsiębiorcy. Media społecznościowe to doskonała przestrzeń do kreowania swojego wizerunku w kontekście autentyczności i wiarygodności. Możesz udowodnić, że warto Ci zaufać i dotrzymujesz obietnic. Jak to zrobić? Nie wszystkie posty muszą nawiązywać bezpośrednio do Twoich produktów, nie wszystkie muszą być ich reklamową.

Czasem po prostu użytkownicy czekają na dobrą radę, wskazówkę lub miłe powitanie na początku tygodnia. Marketing relacji, bo o nim mowa, to termin w którym, jak sama nazwa wskazuje, najważniejsza jest relacja z odbiorcą. Jeżeli organizujesz konkursy z nagrodami, poproś wygranych o kilka słów na temat nagrody, którą otrzymali. Niech inni wiedzą, że „nie rzucasz słów na wiatr”. Rozwijasz się? Przynajmniej tak deklarujesz, ale jak jest naprawdę? Pozwól być innym na bieżąco z sukcesami firmy czy też zmianami, jakie w niej zachodzą. Publikuj zdjęcia z konferencji i targów, zaproś klientów do swojego magazynu, biura czy na halę produkcyjną, gdzie pojawiły się nowe sprzęty czy po prostu inny wystrój. Facebook i Instagram pozwolą innym poznać Cię od bardziej ludzkiej strony.

Kontroluj i monitoruj postępy

Jeżeli już czemuś poświęcasz swój czas i energię, oczekujesz efektów i sukcesów. Chciałbyś coraz więcej, coraz lepiej i coraz bardziej, czyli być po prostu coraz lepszym. Jeżeli chodzi o kreowanie wizerunku w social media, to zazwyczaj powodzenie mierzymy tylko miarą ilości użytkowników. Tak naprawdę możesz mieć ich wielu, ale tych wiernych, chcących być ambasadorami Twojej marki jest już zdecydowanie mniej. 10 tysięcy obserwatorów nie zawsze przekłada się na taką samą ilość aktywnych użytkowników. Pod postami jest tylko kilka komentarzy i niewiele polubień. To oznacza, że Twoja strategia nie jest na tyle skuteczna, aby zainteresować i zaangażować użytkowników.

Monitoruj swoje postępy w social media, bądź na bieżąco z tym, jak i co o Tobie piszą i mówią. Dowiedz się, jakie są trendy i jak swoją pozycję oraz pomysły wykorzystuje konkurencja. W Press-Service Monitoring Mediów do Twojej dyspozycji są gotowe narzędzia i raporty, dzięki którym dowiesz się, jakie komentarze pojawiają się na Twój temat, jak działa konkurencja, jakie frazy najlepiej sprawdzą się do tworzenia treści, które szybko i skutecznie trafiają do Twojej grupy odbiorców. Masz też dostęp do wiedzy, dzięki której łatwiej Ci będzie dokonać ewentualnych zmian i modyfikacji strategii, wykorzystując takie pomysły, które przynoszą najbardziej pożądane efekty.

Wizerunek budujemy nie tylko przez obsługę klienta i sprzedaż, ale przede wszystkim przez otwartość na klienta i aktywne zaangażowanie w nawiązywaniu i podtrzymywaniu z nim kontaktu. W tym obszarze bardzo dobrze sprawdzają się media społecznościowe, gdzie jednocześnie zyskujesz zaufanie i lojalność użytkowników, a także w subtelny sposób prezentujesz swoją ofertę poprzez wartościowe treści, interesujące dla odbiorcy. Dlatego warto zastanowić się nad strategią Social Media i tym jak mierzyć i monitorować działania w tej ważnej dla marketingu relacji płaszczyźnie.

PSMM_CTA_bottom_250x213px
CHROŃ WIZERUNEK BRANDU,
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ
Podobne wpisy
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 27.08.2021
User-generated content w działaniach marketingowych
Marketing treści ma dzisiaj ogromne znaczenie, jest nieodzownym elementem kreowania wizerunku marki oraz strategii promocyjnych i sprzedażowych. Klienci są uwrażliwieni…
Zobacz więcej
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 13.08.2021
Segmentacja klientów – jak ją przeprowadzić?
Chcąc, aby  działania marketingowe i promocyjne były skuteczne, a zyski ze sprzedaży satysfakcjonujące i wciąż coraz większe, potrzebna jest dobra…
Zobacz więcej
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 30.07.2021
Monitoring mediów – dlaczego warto z niego korzystać?
Niepewność jutra, która towarzyszy nam od ponad 1,5  roku w związku z pandemią koronawirusa, wymusiła konieczność nieustannych, nierzadko ekspresowych zmian…
Zobacz więcej
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 02.07.2021
Poznaj, czym jest social selling
Social selling to strategia wykorzystywana w mediach społecznościowych, która łączy komunikację i budowanie pozytywnego wizerunku marki ze sprzedażą. Dzisiaj sprzedawać…
Zobacz więcej
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 18.06.2021
Viral marketing – co to jest i kiedy go stosować ?
Wirusy mają zdolność bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się. Czasami jest to tak zawrotne tempo, że zawirusowana zostaje bardzo duża grupa społeczeństwa,…
Zobacz więcej
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 21.05.2021
Jak wykorzystać potencjał memów w komunikacji marketingowej?
Memy stały się częścią naszej kultury – nie tylko internetowej, ale też społecznej. Coraz częściej wiele firm próbuje je wykorzystać…
Zobacz więcej
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 07.05.2021
Czym jest zasięg w social media?
Jeśli jesteś aktywny w social media,  wykorzystujesz  je do kontaktu z klientami, komunikacji z nimi oraz publikowania treści oraz reklam,…
Zobacz więcej
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 23.04.2021
Co to jest CTA i jakie znaczenie ma w marketingu?
Marketerom skrót CTA jest bardzo dobrze znany, podobnie jak jego zastosowanie oraz efekty, jakie można dzięki niemu osiągnąć. Nie dla…
Zobacz więcej
Artur Bartkowiak / 29.04.2020
Jak określić swoją grupę docelową, jak określić swój target?
Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, czym jest grupa docelowa i jak wielkie znaczenie w działaniach marketingowych ma wybór odpowiedniego targetu….
Zobacz więcej