Blog
STRONA GŁÓWNA >> BLOG >> Co to jest CTA i jakie znaczenie ma w marketingu?

Co to jest CTA i jakie znaczenie ma w marketingu?

Marketerom skrót CTA jest bardzo dobrze znany, podobnie jak jego zastosowanie oraz efekty, jakie można dzięki niemu osiągnąć. Nie dla wszystkich jednak jest to pojęcie znane, niektórzy – pomimo znajomości definicji  – wciąż nie potrafią odpowiednio wykorzystać CTA w sprzedaży. Call to action jest wykorzystywane przede wszystkim w marketingu internetowym. Pojawia się na stronach internetowych, płatnych reklamach w wyszukiwarkach, banerach reklamowych, w e-mailach czy też w social mediach.

Jak wynika z danych CTA może zwiększyć liczbę kliknięć prawie o połowę (źródło: https://copyblogger.com/call-to-action-buttons/). To oznacza, że jest prostym, ale niezwykle skutecznym narzędziem sprzedażowym.

CTA – co to właściwie jest?

CTA, czyli Call To Action, to w tłumaczeniu na język polski oznacza „wezwanie do działania”. Najczęściej CTA występuje w postaci przycisku (tzw. button), który po kliknięciu przekierowuje użytkownika na stronę docelową. Może nią być karta konkretnego produktu w e-sklepie lub landing page. CTA jest też prezentowane w formie linku (anchora). W takiej wersji pojawia się często w treści dłuższych tekstów, np. artykułów sponsorowanych czy też blogowych.

Skuteczne CTA musi być widoczne, dlatego wyróżnia się je w tekście np. poprzez podkreślenie, pogrubienie lub zaznaczenie innym kolorem. Jeżeli jest ono przyciskiem, to duża wagę przywiązuje się do jego graficznej prezentacji. Dzięki niej jest nie tylko widoczny, ale również wizualnie atrakcyjny, co zachęca do kliknięcia. CTA wzywa do konkretnej akcji i działania. Jego zadaniem jest zwiększenie konwersji na konkretnej stronie, ale też poszerzenie grona klientów. Odgrywa też ważną rolę w zwiększaniu świadomości marki. Call To Action może również przekierowywać użytkownika do konkretnego artykułu lub zachęcać go do przeczytania całości.

CTA w marketingu internetowym. Czy to konieczne?

Użytkownicy Internetu każdego dnia muszą zmierzyć się z przesytem treści w sieci. Są obrzucani ofertami, reklamami, artykułami mniej, jak i bardziej wartościowymi, wiadomościami prawdziwymi i fake newsami. Konkurencja wśród dostawców usług, sprzedawców oraz ekspertów dzielących się wiedzą jest coraz większa. Co powoduje, że to odbiorcy są w bardziej komfortowej sytuacji, to oni mają wybór, czym chcą, aby był karmiony ich umysł. Potrzebują wezwania do działania jako motywacji oraz drogowskazu, który będzie sygnałem, że to właśnie w tym konkretnym miejscu w sieci znajdą odpowiedź na swoje potrzeby. CTA jest też wskazówką, co konkretnego ma zrobić odbiorca po przeczytaniu tekstu, maila czy reklamy. Żadne z tych nośników informacji nie powinno pozostawiać odbiorcy bez wskazania kolejnego kroku. W przeciwnym razie, działanie reklamowe i marketingowe będzie bezużyteczne. Call to action to niekiedy droga na skróty. Potencjalny klient trafia bezpośrednio na docelową stronę produktu lub usługi, którą jest zainteresowany. Serwujemy mu na tacy to, czego szuka.

CTA w marketingu zwiększa również konwersję na stronie. To umożliwia pozyskanie początkowo większej ilości użytkowników, którzy wspierani kolejnymi działaniami marketingowymi zdecydują się zostać klientami, może nawet stałymi, lojalnymi i zaufanymi. Ponadto, atrakcyjne wizualnie CTA przyciąga uwagę, wzbudza zainteresowanie i tym samym sprzyja pierwszemu dobremu wrażeniu.

Jak tworzyć skuteczne CTA?

Tworząc CTA nie trudno zaliczyć wpadkę. Równie ważna – jak forma i graficzna prezentacja – jest też treść wezwania do działania. W większości przypadku jest to krótka forma w trybie rozkazującym. Unikamy długich treści, które wymagają od odbiorcy większej koncentracji i dłuższego czasu skupienia uwagi. Wśród najpopularniejszych są:

  • „Wypróbuj teraz!”,
  • „Kup teraz!”,
  • „Zapisz się!”,
  • „Przetestuj za darmo!”,
  • „Dowiedz się więcej!”.

Przycisk powinien być widoczny, tak naprawdę ważne jest, aby wyróżniał się spośród innych elementów strony, na której się znajduje. Dobrze jest kolorystycznie skontrastować przycisk z tłem.

Kolor przycisku CTA wpływa na konwersję

Kolory mają znaczący wpływ na postrzeganie rzeczywistości oraz na nasze emocje, zachowanie i psychikę. Z artykułu  Management  Decision  Satyendra Singh dowiadujemy się, że kolor przycisku CTA wpływa na konwersję, czasem negatywnie, innym razem pozytywnie. Jak wynika z umieszczonych w publikacji danych, aż 62-90% interakcji klienta z produktem przez 90 sekund jest zależne od koloru towaru.

Kolory w poszczególnych kulturach i krajach mogą mieć różne symbole, co warto uwzględnić szczególnie przy kierowaniu oferty do klientów z innych zakątków świata. Nie każdy wie, że w Brazylii fiolet nawiązuje do śmierci, a we Francji żółty oznacza smutek. Zielony z kolei wzbudza powszechne zaufanie. Uwagę przyciąga mocna czerwień, róż nie przypadnie do gustu mężczyznom, ale już neonowy pomarańcz zainteresuje młodych buntowników.

W niektórych przypadkach kolor może nawet zniechęcać do kliknięcia, co jest uzależnione od grupy docelowej i branży. Przykładowo, jeżeli CTA jest skierowany do ludzi młodych i dotyczy oldschoolowej odzieży, to przycisk może mieć neonowy kolor. Dla kancelarii prawniczej wybierzemy raczej czerń ze złotem lub odcienie brązu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że CTA musi współgrać z całością strony. Nie może być przypadkowym elementem maila czy strony internetowej. Unikamy rozpraszania uwagi użytkownika i tym samym stosowania kilku Call To Action. Wezwanie do działania musi jednoznacznie wskazywać na akcję, jakiej dotyczy i stronę docelową, na którą zostanie przekierowany użytkownik. Czasami warto zastąpić uniwersalne sformułowanie „Pobierz teraz” konkretnym „Pobierz teraz nowego ebooka”.

Wykorzystaj praktyki skutecznego CTA! Wykorzystywanie go w ogóle zwiększa Twoją szansę na pozyskanie kolejnych użytkowników i klientów. Stworzenie Call To Action w oparciu o sprawdzone wskazówki to już gwarancja większej ilości zainteresowanych użytkowników na Twojej stronie internetowej, w e-sklepie czy na blogu. Testuj i sprawdzaj, czy stworzony przez Ciebie CTA pozwala Ci osiągać zamierzone cele. Jeżeli odczuwasz niedosyt, zawsze możesz go udoskonalić.

PSMM_CTA_bottom_250x213px
CHROŃ WIZERUNEK BRANDU,
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ
Podobne wpisy
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 27.08.2021
User-generated content w działaniach marketingowych
Marketing treści ma dzisiaj ogromne znaczenie, jest nieodzownym elementem kreowania wizerunku marki oraz strategii promocyjnych i sprzedażowych. Klienci są uwrażliwieni…
Zobacz więcej
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 13.08.2021
Segmentacja klientów – jak ją przeprowadzić?
Chcąc, aby  działania marketingowe i promocyjne były skuteczne, a zyski ze sprzedaży satysfakcjonujące i wciąż coraz większe, potrzebna jest dobra…
Zobacz więcej
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 30.07.2021
Monitoring mediów – dlaczego warto z niego korzystać?
Niepewność jutra, która towarzyszy nam od ponad 1,5  roku w związku z pandemią koronawirusa, wymusiła konieczność nieustannych, nierzadko ekspresowych zmian…
Zobacz więcej
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 02.07.2021
Poznaj, czym jest social selling
Social selling to strategia wykorzystywana w mediach społecznościowych, która łączy komunikację i budowanie pozytywnego wizerunku marki ze sprzedażą. Dzisiaj sprzedawać…
Zobacz więcej
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 18.06.2021
Viral marketing – co to jest i kiedy go stosować ?
Wirusy mają zdolność bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się. Czasami jest to tak zawrotne tempo, że zawirusowana zostaje bardzo duża grupa społeczeństwa,…
Zobacz więcej
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 04.06.2021
Dobre praktyki kreowania wizerunku w Social Media
Według raportu Hootsuite „Digital 2020” obecnie jest 3,80 miliarda użytkowników mediów społecznościowych, co stanowi prawie połowę populacji. Wśród wszystkich platform…
Zobacz więcej
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 21.05.2021
Jak wykorzystać potencjał memów w komunikacji marketingowej?
Memy stały się częścią naszej kultury – nie tylko internetowej, ale też społecznej. Coraz częściej wiele firm próbuje je wykorzystać…
Zobacz więcej
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów / 07.05.2021
Czym jest zasięg w social media?
Jeśli jesteś aktywny w social media,  wykorzystujesz  je do kontaktu z klientami, komunikacji z nimi oraz publikowania treści oraz reklam,…
Zobacz więcej
Artur Bartkowiak / 29.04.2020
Jak określić swoją grupę docelową, jak określić swój target?
Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, czym jest grupa docelowa i jak wielkie znaczenie w działaniach marketingowych ma wybór odpowiedniego targetu….
Zobacz więcej