Trzej muszkieterowie „Afery madryckiej” pod telewizyjnej lupą

STRONA GŁÓWNA >> >>

Trzej muszkieterowie „Afery madryckiej” pod telewizyjnej lupą

Nie milkną echa wydarzenia z Madrytu. Media podają coraz to nowe szczegóły fatalnej podróży, a posłowie bardzo chętnie wypowiadają się publicznie. Jak poradzili sobie podczas wystąpień telewizyjnych? 

Byli posłowie partii Prawo i Sprawiedliwość – Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki wywołali burzę polityczną i medialną po tym, jak polecieli do Madrytu na posiedzenie Komisji, w którym (jak się okazało) nie uczestniczyli. Aktualnie, zgodnie z zasadą „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, próbują zażegnać fatalne skutki epizodu, organizując konferencje prasowe, udzielając licznych wywiadów oraz występując w kluczowych programach TV.

„PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” przygotował obszerną analizę trzech wystąpień telewizyjnych, które miały miejsce 10 grudnia – po konferencji prasowej prezentującej wyjaśnienia polityków. Badaniu poddano program „Dziś wieczorem” TVP 1, w którym pojawił się poseł Adam Hoffman, „Fakty po Faktach” TVN24, gdzie gościł Mariusz Antoni Kamiński oraz „Gość Wydarzeń” Polsat – wywiad z Adamem Rogackim.

Z raportu wynika, że posłowie prezentowali te same argumenty, zgodnie z jedną liną „obrony”. Często posiłkowali się przyniesionymi do studia dokumentami, chcąc uwiarygodnić swój przekaz.

Kluczowym aspektem przebiegu rozmowy było nastawienie prowadzących do całego zajścia. Najbardziej otwarty na wyjaśnienia był Krzysztof Ziemiec – prowadzący program „Dziś wieczorem”. Dziennikarz pozwolił zaprezentować Hofmanowi swój punkt widzenia, przytakiwał rozmówcy. Poseł miał czas na długie wypowiedzi, aż 7 razy powoływał się na przyniesione dokumenty, zachował spokój, a jego zdania były poukładane i wyważone. Podkreślał również, że cała sprawa ma charakter medialnego linczu. Ziemiec nie reagował na brak odpowiedzi, milcząco przyzwalał na wystąpienie polityka.

Rozmowa Kamila Durczoka i Mariusza Antoniego Kamińskiego w audycji telewizyjnej „Fakty po Faktach” była najbardziej dynamiczna spośród analizowanych i przypominała walkę bokserską. Dziennikarz od początku nie ukrywał swojego negatywnego nastawienia wobec zaproszonego gościa. Durczok przez całą rozmowę pozostał bardzo aktywny – wracał do niewygodnych pytań, na które nie usłyszał odpowiedzi, odwoływał się do uczciwości polityka, był ironiczny. Kilka razy padło następujące pytanie: „Pan uważa, że wypełnia Pan kartę podroży samochodem prywatnym, kasuje Pan trzy (tysiące) z czymś i uważa Pan, że wszystko jest w porządku? Polityk zdecydowanie musiał przejść do obrony.

Spokojniejsze było spotkanie Jarosława Gugały z Adamem Rogackim  na antenie „Gościa Wydarzeń”.  Dziennikarz Polsatu konfrontował swojego rozmówcę, skupił się na temacie konferencji i udowodnił politykowi, że był w Madrycie w celach prywatnychPoseł nie pamiętał tytułu ani posiedzenia, ani konferencji, w której uczestniczył. Rogacki odpowiedział na wszystkie zadane pytania, choć część z nich była dla niego niekorzystna. Starał się przedstawić chronologicznie wydarzenia i skutki.

 

Pełna analiza wystąpień publicznych dostępna jest TUTAJ.

 

Osoba do kontaktu:
Alicja Dahlke
asystent ds. marketingu i PR
mobile: +48 691 630 190
tel. +48 61 66 26 005 wew. 128
adahlke@psmm.pl

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
60-782 Poznań, ul. Grunwaldzka 19
www.psmm.pl

 

PLIKI DO POBRANIA

Informacja prasowa
docx
Pełny raport
pdf
REB22_PSMM_CTA_bottom_250x213px
CHROŃ WIZERUNEK BRANDU,
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ