Protest i głośne odejścia

STRONA GŁÓWNA >> >>

Protest i głośne odejścia

W maju dziennikarze interesowali się Prawem i Sprawiedliwością oraz Nowoczesną. Dla obu partii nie był to jednak powód do dumy. Rząd Morawieckiego wywoływano do tablicy w sprawie protestu niepełnosprawnych. Z kolei Katarzyna Lubnauer tłumaczyła się z odejścia z szeregów klubu trzech „filarów” partii.

 

Wydarzeniem, które zdominowało w maju polską scenę polityczną był trwający kilkadziesiąt dni protest rodziców i ich dorosłych niepełnosprawnych dzieci. Został on przerwany dopiero pod koniec miesiąca, kiedy protestujących całkowicie odizolowano od parlamentarzystów oraz dziennikarzy. Stało się tak tuż przed Zgromadzeniem Państw NATO na Wiejskiej.

Partia rządząca od początku nie miała pomysłu na to, jak spełnić postulaty niepełnosprawnych, przez co z dnia na dzień dochodziło do eskalacji napięcia. Kiedy Prawo i Sprawiedliwość sobie nie radziło, opozycja nie spała – co widać w zestawieniu liczby opublikowanych materiałów dotyczących poszczególnych partii.

Najwięcej uwagi poświęcono PiS. O obozie rządzącym wspomniano aż w 51 077 publikacjach. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska (17 305). Na podium stanęła także Nowoczesna (11 908). Jeśli dodać do tego Polskie Stronnictwo Ludowe (10 123), to można powiedzieć, że opozycja powoli dogania PiS, a przynajmniej nie pozostaje aż tak w tyle.

Ekwiwalent reklamowy informacji na temat PiS wyniósł 569 223 082 zł.

Nowoczesna w kiepskiej kondycji?

W maju Nowoczesna wystrzeliła niemal we wszystkich rankingach. Nie jest to bynajmniej zasługa nowej szefowej partii.

To posłanka Joanna Scheuring-Wielgus bardzo zaangażowała się w protest niepełnosprawnych. Uczestniczyła w wielu spotkaniach rodziców z politykami. To za jej sprawą o Nowoczesnej znów zrobiło się głośno. Kto by przypuszczał, że posłanka z dnia na dzień opuści klubowych kolegów i pozostanie „wolnym elektronem”. W jej ślady poszli Joanna Schmidt i Ryszard Petru. Dla Nowoczesnej to był cios. Zaczęły się mnożyć pytania o przyszłość partii.

Pewnie dlatego Lubnauer niemal depcze po piętach Schetynie (2992) i w zestawieniu liczby publikacji medialnych o liderach zajmuje trzecią lokatę (2692). Przed nimi oczywiście Jarosław Kaczyński (10455), który osiągnął dobry wynik mimo nieobecności na scenie spowodowanej problemami zdrowotnymi i pobytem w szpitalu przez niemal cały miesiąc.

 

Kukiz wraca do łask

W social media bez większych zmian. Na pierwszym miejscu wciąż Jarosław Kaczyński (157 025). Ale internauci chętnie wspominali również o Pawle Kukizie (27 653), który za pośrednictwem mediów prosił prezesa PiS o spełnienie postulatów niepełnosprawnych. Dopiero za nim Grzegorz Schetyna (22 345) i Katarzyna Lubnauer (11 960).

Pełna wersja raportu „Co tam panie w polityce”, dawniej „Scena Polityczna”

 

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów wyraża zgodę na pełną lub częściową publikację materiałów pod warunkiem podania źródła (pełna nazwa firmy: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów). W przypadku wykorzystania grafik należy wskazać źródło (nazwę firmy lub logotyp) przy każdym wykresie.

Zapoznaj się z raportami dla mediów: http://psmm.pl/pl/raporty-specjalne

 

Osoba do kontaktu:

Marlena Sosnowska
Rzecznik prasowy, menedżer ds. PR
kom: +48 697 410 980
tel. +48 61 66 26 005 wew. 128
msosnowska@psmm.pl

 

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
60-801 Poznań, ul. Marcelińska 14
www.psmm.pl
www.twitter.com/PSMMonitoring
www.facebook.com/PSMMonitoring
www.youtube.com/PSMMonitoring

 

PLIKI DO POBRANIA

Informacja prasowa
doc
Pełny raport
pdf
Infografika
jpg
REB22_PSMM_CTA_bottom_250x213px
CHROŃ WIZERUNEK BRANDU,
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ