Polskie media o Brexicie

STRONA GŁÓWNA >> >>

Polskie media o Brexicie

Wśród wielu dyskusji, jakie toczą się wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, żywa jest także ta dotycząca sytuacji Polaków mieszkających na Wyspach. Prognozuje się, że Brexit negatywnie odbije się na sytuacji tamtejszych firm, co może spowodować, że część Polaków straci pracę. Niepewność, co do możliwości wyjazdu i zatrudnienia po Brexicie sprawia, że temat od początku tego procesu nie milknie w krajowych mediach.

 

Raport „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” dotyczył występowania hasła „brexit” w mediach tradycyjnych i społecznościowych w okresie od 24 stycznia 2017 do 12 kwietnia 2019 roku.

Łącznie na temat Brexitu opublikowano 1,1 mln informacji. 845,9 tys. stanowiły wpisy i komentarze w social mediach. Najczęściej wypowiedzi o Brexicie pojawiały się na Facebooku – 65 proc. udział w całości przekazu. Materiały z Twittera stanowiły 20 proc., a z YouTube’a – 6 proc. Wzmianki osiągnęły zasięg 568 mln i 1,5 mln polubień.


Wykres 1. Liczba publikacji na temat Brexitu w social mediach

 

W internecie, prasie, radiu i telewizji ukazało się łącznie 226,5 tys. informacji. Najwięcej pochodziło z serwisów internetowych – 74 proc. 11 proc. odnotowano w radiu, 9 proc. w telewizji. Pozostałe 6 proc. materiałów opublikowały tytuły prasowe. Szacunkowy ekwiwalent reklamowy* doniesień z mediów tradycyjnych wyniósł 2 mld zł. Temat podejmowały głównie źródła ogólnopolskie – do nich należało aż 85 proc. całego przekazu na temat Brexitu.

Wagę zagadnienia w polskich mediach odzwierciedla również częstotliwość występowania tematu na okładkach tytułów prasowych – Brexit pojawił się na nich aż 621 razy. Najczęściej były to jedynki „Rzeczpospolitej” – 142 razy. Po 48 okładek Brexit zebrał na łamach „Gazety Wyborczej” i „Dziennika Gazety Prawnej”. O 3 mniej – w „Parkiecie”.


Wykres 2. Brexit na okładkach tytułów prasowych – 24.01.2017-12.04.2019

 

Brexit – najważniejsze fakty

Analiza rozkładu publikacji z mediów tradycyjnych w czasie odzwierciedla najistotniejsze momenty w całym procesie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Pierwszym takim momentem był 29 marca 2017 roku, kiedy nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Brexitu – Theresa May podpisała list, który uruchomił art. 50 Traktatu Lizbońskiego, o czym w „Rzeczpospolitej” pisano:

„Żarty się skończyły z dniem ogłoszenia wyniku referendum. Choć byli i tacy, którzy łudzili się, że Brexit jakimś cudem zostanie odwleczony, od początku należało to traktować jako zwykłą iluzję. Brytyjczycy, z radością czy bez, zaakceptowali wynik powszechnego głosowania i zaczęli przygotowania do procedury wychodzenia z Unii. Wczorajszy list premier May to pierwszy krok stricte formalny”.

(„Rzeczpospolita”, 2019.03.30)

W efekcie w marcu 2017 r. odnotowano łącznie 16 171 materiałów. 3 miesiące później rozpoczęły się negocjacje w sprawie Brexitu, co zaowocowało zwiększoną aktywnością mediów – 10 650 publikacji. W mediach nie brakowało sceptycznych prognoz:

„Przewiduje się, że zmniejszenie przepływów migracyjnych z UE będzie miało negatywny wpływ na rozwój Wielkiej Brytanii — spowolnienie o 0,3 p.p. w przypadku „miękkiego Brexitu” i do 0,6 p.p. w przypadku „twardego Brexitu”. Przedsiębiorstwa mogą stracić na atrakcyjności, ale w oczach inwestorów nadal będą oferować znaczne korzyści. Pomimo odporności brytyjskiej gospodarki na zawirowania, wśród przedsiębiorstw coraz powszechniejsza będzie postawa wyczekiwania, która nasili się jeszcze bardziej na etapie negocjacji związanych z Brexitem”.

(Inwestycje.pl, 2017.06.12)

W grudniu tego samego roku media w 6691 materiałach komentowały fakt osiągnięcia wstępnego porozumienia między Wielką Brytanią i Komisją Europejską w sprawie warunków Brexitu. W styczniu 2019 roku brytyjski parlament odrzucił umowę ws. Brexitu, co przyniosło falę doniesień medialnych (17 606). Jednak zdecydowanie największa aktywność mediów przypadła na marzec 2019 roku – łącznie 25 414 doniesień. Informacje dotyczyły dyskusji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

 

Które media zabierały głos?

Top 5 najaktywniejszych mediów w dyskusji wokół Brexitu stanowiły: Polskie Radio 24 – 5 463 informacje, TVN24 BiŚ – 5 240, Radio TOK FM – 4158, TVP Info – 3 833 oraz Najnowsze-wiadomosci.eu – 3 547 publikacji.


Wykres 3. Top 5 najaktywniejszych mediów

 

Spośród tytułów prasowych najwięcej tekstów opublikowała „Rzeczpospolita” – 1718. Na drugim miejscu znalazł się „Parkiet” – 841, a za nim „Gazeta Wyborcza” – 813.

W internecie najwięcej publikacji na temat Brexitu pojawiło się na portalu Najnowsze-wiadomosci.eu – 3 547, Stooq.com – 3446 oraz Polskieradio.pl – 3 401.

Wśród stacji radiowych temat najczęściej poruszało Polskie Radio 24 – 5 463 informacji, Radio TOK FM – 4 158 i Polskie Radio Program 1 – 3017.

Na antenach stacji telewizyjnych poza TVN24BiŚ, gdzie odnotowano najwięcej informacji – 5 240 – temat Brexitu chętnie podejmowały również TVP Info (3 833) oraz Polsat News (3037).

 

*Ekwiwalent reklamowy (Advertising Value Equivalent) to wskaźnik wykorzystywany do oceny wagi informacji medialnych, porównujący powierzchnię, liczbę odsłon, liczbę unikalnych użytkowników, czy czas emisji danej informacji do tożsamej emisji reklamowej. Wyraża sumę środków finansowych, jakie należałoby wydać, gdyby dany materiał był reklamą.

Ekwiwalent reklamowy szacunkowy uwzględnia wartość całej informacji.

 

Raport medialny „Brexit”

 

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów wyraża zgodę na pełną lub częściową publikację materiałów pod warunkiem podania źródła (pełna nazwa firmy: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów, a na Facebooku i Twitterze oznaczenie. W przypadku wykorzystania grafik należy wskazać źródło (nazwę firmy lub logotyp) przy każdym wykresie.

 

Zapoznaj się z raportami dla mediów: http://psmm.pl/pl/raporty-specjalne

 

Osoba do kontaktu:

Marlena Sosnowska
Rzecznik prasowy, menedżer ds. PR
kom: +48 697 410 980
tel. +48 61 66 26 005 wew. 128
msosnowska@psmm.pl

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
60-801 Poznań, ul. Marcelińska 14
www.psmm.pl
www.twitter.com/PSMMonitoring
www.facebook.com/PSMMonitoring

 

PLIKI DO POBRANIA

Informacja prasowa
doc
Pełny raport
pdf
REB22_PSMM_CTA_bottom_250x213px
CHROŃ WIZERUNEK BRANDU,
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ