Mistrz najbardziej medialny, mocne wejście Widzewa

STRONA GŁÓWNA >> >>

Mistrz najbardziej medialny, mocne wejście Widzewa

Lech Poznań był najbardziej medialnym klubem piłkarskim w czerwcu 2022 r. – wynika z analizy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Wśród polskich piłkarzy występujących w najlepszych zagranicznych ligach piłkarskich równych sobie nie miał Robert Lewandowski, ale zaraz za nim, po raz kolejny znalazł się Nicola Zalewski.

W czerwcu spadło zainteresowanie klubami PKO BP Ekstraklasy, co było rzecz jasna spowodowane przerwą w rozgrywkach ligowych i meczami reprezentacji. Lech Poznań jako mistrz i delegat Polski w kwalifikacjach Ligi Mistrzów był jednak nieustannie na świeczniku. Tematem miesiąca okazała się nagła i niespodziewana rezygnacja Macieja Skorży ze stanowiska trenera pierwszego zespołu, co było szokiem zarówno dla kibiców, jak i dziennikarzy. Do corocznych dyskusji transferowych doszła więc także saga z poszukiwaniem nowego trenera, która zakończyła się wraz z zatrudnieniem Johna van den Broma.

Na drugim miejscu, po raz kolejny znalazła się Legia Warszawa, która bez zawirowań kadrowych w Lechu Poznań prawdopodobnie mogłaby być znacznie bliżej „Kolejorza”. W tym przypadku publikacje dotyczyły głównie nowego trenera Kosty Runjaicia, transferów i przygotowań do kolejnego sezonu po nieudanej kampanii 2021/22. Podobnie wyglądała sytuacja w przypadku trzeciego w zestawieniu Śląska Wrocław, w którym także postawiono na nowego szkoleniowca – Ivana Djurdjevicia.

W kontekście pozostałych reprezentantów Polski w europejskich pucharach najlepiej wypadła Pogoń Szczecin, plasując się w pierwszej piątce. O Lechii Gdańsk często pisano w kontekście spraw organizacyjnych i możliwych zmian właścicielskich w klubie, a Raków Częstochowa był w tym czasie stosunkowo mało medialny. W czerwcu klub spod Jasnej Góry znalazł się nawet za Widzewem Łódź, który w zeszłym sezonie awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. Klub z al. Piłsudskiego najprawdopodobniej będzie najbardziej medialny spośród tegorocznych beniaminków i choć częściowo zastąpi pod tym względem Wisłę Kraków, która spadła do Fortuna I ligi.

Wykres 1. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn PKO BP Ekstraklasy w czerwcu 2022 r. (prasa i wybrane strony internetowe)

W czerwcu Wisła Kraków była już klubem I-ligowym, ale zainteresowanie poczynaniami klubu wciąż było na poziomie Ekstraklasy. Dość powiedzieć, że z obecnym wynikiem „Biała Gwiazda” była trzecim najbardziej medialnym klubem piłkarskim w Polsce. Zaraz za nią uplasował się kolejny legendarny zespół – Ruch Chorzów – który dla odmiany odbudowuje swoją potęgę i w zeszłym sezonie awansował z II ligi. Kolejne dwa miejsca w zestawieniu zajęli pozostali spadkowicze z PKO BP Ekstraklasy – Bruk-Bet Termalica Nieciecza oraz Górnik Łęczna – a pierwszym klubem, który w zeszłym sezonie występował w Fortuna I Lidze był piąty Chrobry Głogów.

Wykres 2. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn Fortuna 1. ligi w czerwcu 2022 (prasa i wybrane strony internetowe)

Czerwiec w kontekście polskich piłkarzy występujących w pięciu najsilniejszych europejskich ligach upłynął pod znakiem meczów reprezentacji. Nie dziwi więc, że liczba publikacji o wielu zawodnikach była naprawdę duża, ale po raz kolejnych równych sobie nie miał Robert Lewandowski. Poza jego występami w kadrze w mediach aż huczało od informacji na temat jego potencjalnego transferu do FC Barcelona. Podium z identyczną liczbą publikacji uzupełnili Piotr Zieliński i Nicola Zalewski, który po raz kolejny pokazał swój wizerunkowy potencjał. Czwarte miejsce zajął inny reprezentant Polski wychowany zagranicą, a więc Matty Cash. Uwagę zwraca szóste miejsce Jakuba Kiwiora, który bez dwóch zdań był odkryciem czerwcowego zgrupowania reprezentacji Polski.

Wykres 3. TOP 10 najbardziej medialnych polskich piłkarzy występujących w pięciu najmocniejszych ligach europejskich w czerwcu 2022 r. (prasa i wybrane strony internetowe)

 

„Piłka w grze”, dawniej „Polska Piłka” to cykliczna analiza prowadzona przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Uwzględnia medialność klubów Ekstraklasy, 1. ligi oraz polskich piłkarzy występujących w Premier League, Primera Division, Ligue 1, Serie A i pierwszej Bundeslidze. Proces analizy obejmuje ponad 1100 tytułów prasowych i wybrane strony internetowe. Ponadto analitycy sprawdzają popularność klubów Ekstraklasy w mediach społecznościowych (Facebook.com, Twitter.com, Youtube.com, Instagram.com, Wykop.pl) . Badanie prowadzone jest cyklicznie począwszy od 1 marca 2010 roku.

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów wyraża zgodę na pełną lub częściową publikację materiałów pod warunkiem podania źródła (pełna nazwa firmy: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów). W przypadku wykorzystania grafik należy wskazać źródło (nazwę firmy lub logotyp) przy każdym wykresie.

Zapoznaj się z informacjami i raportami dla mediów: https://psmm.pl/dla-mediow/

Osoba do kontaktu:

Katarzyna Popławska
Kierownik Działu Marketingu i PR
kom: +48 697 410 680
kpoplawska@psmm.pl

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
60-801 Poznań, ul. Marcelińska 14
www.psmm.pl
www.twitter.com/PSMMonitoring
www.facebook.com/PSMMonitoring
www.youtube.com/PSMMonitoring

 

Informacja_prasowa_06.07.22
docx
REB22_PSMM_CTA_bottom_250x213px
CHROŃ WIZERUNEK BRANDU,
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ