Lech liderem dzięki Lidze Konferencji Europy

STRONA GŁÓWNA >> >>

Lech liderem dzięki Lidze Konferencji Europy

Lech Poznań i Legia Warszawa cały czas są najbardziej medialnymi klubami w PKO BP Ekstraklasie. Mistrzowi Polski w utrzymaniu pozycji lidera wydatnie pomogły mecze w Lidze Konferencji Europy. Pomimo przeciętnych wyników sportowych w Fortuna I Lidze cały czas rządzi Wisła Kraków, a najpopularniejszym piłkarzem pozostaje Robert Lewandowski – wynika z analizy PSMM Monitoring & More.

Lech Poznań po przeciętnym początku nowego sezonu ewidentnie poprawił swoją grę pod wodzą nowego trenera, a w ślad za tym przyszły lepsze wyniki. „Kolejorz” nie przegrał w lidze od połowy sierpnia, a do tego dobrze prezentuje się w Lidze Konferencji Europy. Zespół z Poznania co prawda przegrał pierwszy mecz z Villarrealem, ale w drugim pewnie pokonał Austrię Wiedeń. Gra w europejskich pucharach sprawiła, że Lech już od kilku miesięcy jest najbardziej medialnym polskim klubem piłkarskim.

Druga Legia Warszawa była za to najpopularniejsza w mediach społecznościowych – z niewielką przewagą nad Lechem. Warszawiacy odnotowali niezły miesiąc w lidze, choć z plamą w postaci wysokiej porażki z Rakowem Częstochowa. Częstochowianie po odpadnięciu z europejskich pucharów zaczęli natomiast generować znacznie mniej publikacji i we wrześniu spadli pod koniec pierwszej dziesiątki rankingu medialności.

Na trzecie miejsce awansowała Pogoń Szczecin, dla której poza kwestiami sportowymi najważniejsze we wrześniu były nowego stadionu. Na meczu z Lechem Poznań po raz pierwszy pojawili się na nim kibice gości, a otwarcia całego obiektu dokonano w październiku. Poza tym Pogoń ex aequo z Radomiakiem była we wrześniu najczęściej na okładkach gazet.

Na dalszych pozycjach uwagę zwraca awans Wisły Płock. Klub od dawna eksperymentuje z różnymi zabawnymi filmami marketingowymi, co nie uchodzi uwadze mediów. Dla „Nafciarzy” jedenaste miejsce w rankingu medialności to najwyższa pozycja od bardzo dawna. Pomimo spadku w czołowej dziesiątce utrzymał się Widzew Łódź, który dodatkowo jest trzecim najpopularniejszym klubem w mediach społecznościowych.

Wykres 1. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn PKO BP Ekstraklasy we wrześniu 2022 r. (prasa i wybrane strony internetowe)

W Fortuna I Lidze równych sobie cały czas nie ma Wisła Kraków. „Biała Gwiazda” pomimo spadku i przeciętnych wyników na zapleczu PKO BP Ekstraklasy nadal pozostaje niezwykle popularna wśród dziennikarzy. Dość powiedzieć, że klub z Reymonta po raz kolejny ze swoim wynikiem znalazłby się w czołowej szóstce zespołów z najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Bardzo dobrze radzi sobie także Ruch Chorzów, który pozostaje wiodącą drugą siłą Fortuna I Ligi, jeśli chodzi o medialność.

Wykres 2. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn Fortuna 1. ligi we wrześniu 2022 (prasa i wybrane strony internetowe)

Robert Lewandowski pozostaje zdecydowanie najbardziej medialnym polskim piłkarzem. We wrześniu jego przewaga nad resztą stawki nie była jednak już tak ogromna, jak w poprzednich miesiącach. Na drugim miejscu znalazł się Arkadiusz Milik, który notuje świetny początek swojej przygody w Juventusie Turyn. Czołową trójkę zamknął jego kolega klubowy Wojciech Szczęsny. W TOP 6 po raz pierwszy znalazł się za to Jakub Kiwior. Polski obrońca Spezii Calcio robi coraz większą furorę, a w związku z dobrymi występami w reprezentacji Polski i niezwykle pozytywną opinią Roberta Lewandowskiego, która odbiła się echem na świecie, jeszcze zwiększył swoją popularność.

Wykres 3. TOP 10 najbardziej medialnych polskich piłkarzy występujących w pięciu najmocniejszych ligach europejskich we wrześniu 2022 r. (prasa i wybrane strony internetowe)

 

———————————————————————–

„Piłka w grze”, to cykliczna analiza prowadzona przez PSMM Monitoring & More (dawniej PRESS-SERVICE Monitoring mediów). Uwzględnia medialność klubów Ekstraklasy, 1. ligi oraz polskich piłkarzy występujących w Premier League, Primera Division, Ligue 1, Serie A i pierwszej Bundeslidze. Proces analizy obejmuje ponad 1100 tytułów prasowych i wybrane strony internetowe. Ponadto analitycy sprawdzają popularność klubów Ekstraklasy w mediach społecznościowych (Facebook.com, Twitter.com, Youtube.com, Instagram.com, Wykop.pl) . Badanie prowadzone jest cyklicznie począwszy od 1 marca 2010 roku.

PSMM Monitoring & More wyraża zgodę na pełną lub częściową publikację materiałów pod warunkiem podania źródła (pełna nazwa firmy: PSMM Monitoring & More). W przypadku wykorzystania grafik należy wskazać źródło (nazwę firmy lub logotyp) przy każdym wykresie.

Zapoznaj się z informacjami i raportami dla mediów: https://psmm.pl/dla-mediow/

Osoba do kontaktu:

Katarzyna Popławska
Kierownik Działu Marketingu i PR
kom: +48 697 410 680
kpoplawska@psmm.pl

PSMM Monitoring & More
60-801 Poznań, ul. Marcelińska 14
www.psmm.pl
www.twitter.com/PSMMonitoring
www.facebook.com/PSMMonitoring
www.youtube.com/PSMMonitoring

Informacja prasowa 10.10.2022
docx
REB22_PSMM_CTA_bottom_250x213px
CHROŃ WIZERUNEK BRANDU,
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ