W 2013 jeszcze więcej informacji o partiach

STRONA GŁÓWNA >> >>

W 2013 jeszcze więcej informacji o partiach

O 11 proc. wzrosła liczba publikacji prasowych dotyczących partii politycznych w minionym roku względem 2012. Najbardziej medialna okazała się Platforma Obywatelska, która wyprzedziła lidera z 2012 roku – Prawo i Sprawiedliwość. Takie dane opublikował „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”, podsumowując wyniki 12 raportów „Scena Polityczna” za ubiegły rok.

Badanie, które objęło 1100 tytułów prasowych, pokazało, że w „mediach drukowanych” liczba materiałów dotyczących polityki rośnie. Suma publikacji o partiach w 2013 roku wyniosła niemal 135 tys. – w porównaniu do niecałych 122 tys. w roku poprzednim.

Najmniejsze zainteresowanie tą tematyką zostało odnotowane w sierpniu. W miesiącu wakacyjnym, kiedy również Sejm ma przerwę w obradach, liczba badanych publikacji spadła o 26 proc.


Wykres 1. Porównanie liczby publikacji o partiach zasiadających w parlamencie w 2013 i 2012 roku.

PO i PiS utrzymują zdecydowaną przewagę nad pozostałymi ugrupowaniami. Pierwszą trójkę zamyka SLD, który znacząco zwiększył przewagę nad PSL. Ludowcy byli w minionym roku jedyną siłą polityczną, o której ukazało się w prasie mniej treści niż w 2012 roku.

Drugie w klasyfikacji PiS trzykrotnie znalazło się na prowadzeniu w rankingach miesięcznych – w lutym, wrześniu i grudniu. W pozostałych dziewięciu miesiącach prowadzenie należało do PO. Pozostałe partie przez pełne dwanaście miesięcy utrzymywały swoje pozycje, pomimo niekiedy znaczących wahań. Trzecią siłą pod względem medialnym jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, czwartą koalicjant – PSL. Piąte miejsce należy do Twojego Ruchu (wcześniej Ruch Palikota), a szóste do Solidarnej Polski.


Wykres 2. Zmiany w czasie ukazywania się przekazów medialnych na temat partii politycznych w 2013 roku.

Wśród liderów partii pierwsze miejsce – podobnie jak przed rokiem – zajął Donald Tusk (aż 27 tys. publikacji). Uzyskał on ponad dwukrotną przewagę nad Jarosławem Kaczyńskim. Trzecie miejsce należało do Janusza Palikota. Następne pozycje zajęli kolejno: Leszek Miller, Janusz Piechociński i Zbigniew Ziobro.

Badanie „Scena Polityczna” realizowane jest na podstawie monitoringu 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. Od września 2010 roku „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” co miesiąc publikuje raport zawierający wyniki aktywności prasy w sferze politycznej.

 

*„Dziennik Gazeta Prawna”, „Fakt”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Gazeta Wyborcza”, „Metro”, „Nasz Dziennik”, „Polska the Times”, „Rzeczpospolita”, „Super Express”

 

Osoba do kontaktu:
Marcin Gościniak
specjalista ds. marketingu i PR
mobile: +48 691 630 190
tel. +48 61 66 26 005 wew. 128
mgosciniak@psmm.pl

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
60-782 Poznań, ul. Grunwaldzka 19
www.psmm.pl

PLIKI DO POBRANIA

Informacja prasowa
doc
Pełny raport
pdf
REB22_PSMM_CTA_bottom_250x213px
CHROŃ WIZERUNEK BRANDU,
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ