Tusk i Palikot krytykowani rzadziej, Kaczyński częściej
Zmniejszyła się liczba negatywnych tekstów w prasie na temat Donalda Tuska i Janusza Palikota – dwóch najczęściej krytykowanych liderów partii politycznych w Polsce. Coraz częściej w niekorzystnym świetle przedstawiany jest Jarosław Kaczyński, który zwiększył swoją aktywność medialną. Takie wnioski przynosi najnowsze badanie „Scena Polityczna” przeprowadzone przez agencję informacyjną „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.
Jeszcze przed miesiącem branym na celownik politykiem był Palikot. To na jego temat dzienniki ogólnopolskie* publikowały negatywne treści w przypadku przeszło 40 proc. materiałów. We wrześniu odsetek ten zdecydowanie się obniżył – do 23 proc. Obecnie w klasyfikacji poddawanych krytyce polityków prowadzi szef rządu. 34 proc. tekstów dotyczących Donalda Tuska w dziennikach miało niekorzystny dla niego wydźwięk, jednak przed miesiącem było ich aż 37 proc.
Wykres 1. Liczba przekazów medialnych w dziennikach ogólnopolskich, w których wystąpili liderzy partii politycznych z uwzględnieniem wydźwięku – wrzesień 2013 r.
Na trzeciej pozycji znalazł się Jarosław Kaczyński. W jego przypadku 15 proc. tekstów – zwłaszcza w „Polska The Times”, „Super Expressie”, „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej” – było negatywnych. To o 2 punkty procentowe więcej niż miesiąc temu. Co ciekawe, pomimo że Kaczyński jest relatywnie rzadziej krytykowany niż drugi Palikot – w liczbach bezwzględnych wyraźnie go wyprzedza.
Na temat premiera najwięcej niepochlebnych materiałów ukazało się w „Gazecie Polskiej Codziennie”. Podobnie było w przypadku Palikota, którego nie oszczędzał również „Super Express”. Z kolei wicepremier Janusz Piechociński – który zajął w opisywanej klasyfikacji czwartą lokatę (10 proc.) – nie miał łatwego życia szczególnie z „Polska The Times” oraz „Super Expressem”. Piąta pozycja należała we wrześniu do Leszka Millera (7 proc.), a szósta do Zbigniewa Ziobro. Trzej ostatni pojawiali się jednak w dziennikach ogólnopolskich zdecydowanie rzadziej.
Najbardziej medialny – biorąc pod uwagę 1100 tytułów prasowych – był Tusk (2,6 tys. materiałów), który prowadzi nieustannie od 28 miesięcy, czyli od maja 2011 roku. Drugie miejsce należało do Jarosława Kaczyńskiego (1,3 tys.), który znacząco odskoczył od liderów pozostałych partii. O Palikocie ukazało się w tym czasie 0,5 tys. publikacji, natomiast na temat Leszka Millera – 0,4 tys. Dalsze lokaty uzyskali Janusz Piechociński i Zbigniew Ziobro. Wszyscy jednak osiągnęli dwucyfrowe wzrosty w stosunku do poprzedniego miesiąca. Najwięcej zyskał Miller – aż 94 proc., najmniej Tusk – 18 proc.
Wykres 2. Liczba przekazów medialnych, w których wystąpiły partie polityczne – wrzesień 2013 r.
Podobnie było w przypadku partii politycznych. Wśród nich na czoło – po raz pierwszy od lutego 2013 – wysunęło się Prawo i Sprawiedliwość (3,6 tys.), o którym pisało się więcej o 34 proc. Druga była Platforma Obywatelska (3,4 tys.) – o 10 proc. więcej niż poprzednio, a trzeci SLD (1,8 proc.) – 70 proc.
Badanie „Scena Polityczna” realizowane jest na podstawie monitoringu 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. Od września 2010 roku „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” co miesiąc publikuje raport zawierający wyniki aktywności prasy w sferze politycznej. Najnowsze wydanie dotyczy materiałów, jakie ukazały się od 1 do 30 września 2013 roku.
*„Dziennik Gazeta Prawna”, „Fakt”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Gazeta Wyborcza”, „Metro”, „Nasz Dziennik”, „Polska the Times”, „Rzeczpospolita”, „Super Express”
Osoba do kontaktu:
Marcin Gościniak
specjalista ds. marketingu i PR
mobile: +48 691 630 190
tel. +48 61 66 26 005 wew. 128
mgosciniak@press-service.com.pl
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
60-782 Poznań, ul. Grunwaldzka 19
www.psmm.pl
www.social.psmm.pl
PLIKI DO POBRANIA
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ