Palikot wyprzedza Tuska – jest najbardziej krytykowanym politykiem
Lipiec przyniósł poważne zmiany w medialnym obrazie sceny politycznej. Na pierwsze miejsce wśród liderów partii – pod względem częstotliwości ukazywania się krytycznych materiałów – wysunął się Janusz Palikot – wynika z badania „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.
To efekt kolejnych rezygnacji z członkostwa w Twoim Ruchu i braku porozumienia z SLD w sprawie wspólnych list w jesiennych wyborach samorządowych.
Odejścia czołowych twarzy partii sprowadziły na lidera ugrupowania wiele niekorzystnych publikacji. To właśnie jemu przypisywano autorstwo fiaska negocjacji z SLD. Część odchodzących działaczy jako powód podała fakt, że partia staje się coraz bardziej „wodzowska”. Przypomnijmy, że po Annie Grodzkiej partię opuścił Łukasz Gibała. Erozja struktur Twojego Ruchu nastąpiła także na Dolnym Śląsku.
W efekcie aż 28 proc. publikacji z dzienników ogólnopolskich dotyczących Janusza Palikota przedstawiało go w negatywnym świetle. To zdecydowanie więcej w porównaniu z poprzednim miesiącem, gdy wskaźnik ten pokazał 4 proc.
Wykres 1. Odsetek publikacji o wydźwięku negatywnym wśród materiałów dzienników ogólnopolskich na temat liderów polskich partii parlamentarnych w lipcu 2014
Tuż za nim uplasował się Donald Tusk. Premier od czterech miesięcy znajdował się na prowadzeniu. Tym razem odnotował 27 proc. takich materiałów, czyli o pięć punktów procentowych więcej niż przed miesiącem.
Liczba informacji o Tusku wyraźnie wzrosła 18 lipca – tuż po unijnym szczycie w Brukseli, na którym nie wybrano nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. Wówczas to polski premier po raz pierwszy publicznie przyznał, że jest brany pod uwagę jako kandydat na to stanowisko.
Łączna liczba publikacji prasowych o partiach nieznacznie wzrosła (o 2 proc.), natomiast o liderach spadła (-7 proc.). Dużą część przekazu w mediach ogólnoinformacyjnych i biznesowych zajęła kwestia sytuacji na Ukrainie, a w szczególności zestrzelenia malezyjskiego Boeinga 777. Właśnie one częściej stawały się tematami dnia, spychając rozgrywki wewnątrzpartyjne, a nawet sprawy krajowe na dalszy plan.
Wśród partii politycznych największy wzrost odnotowała Solidarna Polska (o 41 proc.), natomiast w klasyfikacji liderów znacząco zwiększyło się zainteresowanie Zbigniewem Ziobro (aż 116 proc.!). Wszystko to efekt negocjacji i ostatecznego zawarcia porozumienia pomiędzy SP a Polską Razem, a w dalszej kolejności z Prawem i Sprawiedliwością. W ich toku Ziobro zadeklarował nawet, że jest gotowy odejść z polityki, o ile jego osoba miałaby przeszkodzić w zawarciu sojuszu na prawicy.
Co ciekawe, w lipcu Twój Ruch – a nie jak do tej pory Solidarna Polska – znalazł się na ostatnim miejscu pod względem ekwiwalentu reklamowego publikacji prasowych. Najlepszy wynik pod tym względem miało PiS (65,9 mln zł), które o milion złotych wyprzedziło PO. Oba ugrupowania w tym miesiącu odnotowały 3,6 tys. publikacji, ale to partia Jarosława Kaczyńskiego częściej pojawiała się na pierwszych stronach.
Badanie „Scena Polityczna” realizowane jest na podstawie monitoringu 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. Od września 2010 roku „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” co miesiąc publikuje raport zawierający wyniki aktywności prasy w sferze politycznej. Od stycznia 2014 roku zawiera on analizę obecności polityków w social media.
Osoba do kontaktu:
Marcin Gościniak
specjalista ds. marketingu i PR
mobile: +48 691 630 190
tel. +48 61 66 26 005 wew. 128
mgosciniak@psmm.pl
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
60-782 Poznań, ul. Grunwaldzka 19
www.psmm.pl
PLIKI DO POBRANIA
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ