Realna pomoc czy kiełbasa wyborcza? Co media piszą o rządowym programie „Bezpieczny Kredyt 2%”

STRONA GŁÓWNA >> >>

Realna pomoc czy kiełbasa wyborcza? Co media piszą o rządowym programie „Bezpieczny Kredyt 2%”

1 lipca w życie wszedł rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2%”. Ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne, temat cieszył się popularnością zarówno wśród polityków, jak i wyborców. PSMM Monitoring & More przeanalizował medialność programu. Od początku tego roku w polskich mediach pojawiło się niemal 100 tys. wzmianek dotyczących „Bezpiecznego Kredytu 2%”. Gdzie najczęściej poruszano ten temat?

Raport opracowano na podstawie materiałów medialnych zebranych od 1 stycznia do 12 lipca 2023 roku. Aby podsumować przekaz w mediach na temat programu wsparcia rządowego „Bezpieczny Kredyt 2%”, analizie poddano zarówno media tradycyjne (prasa, www, radio, telewizja), jak i media społecznościowe.

 

Niemal 100 tysięcy publikacji o „Bezpiecznym Kredycie 2%”

W okresie objętym analizą w mediach tradycyjnych pojawiło się 30,5 tys. publikacji na temat „Bezpiecznego Kredytu 2%”. Z kolei w mediach społecznościowych dyskusja wygenerowała ponad 65 tys. postów i komentarzy, co łącznie daje niemal 100 tys. wzmianek.

Temat programu „Bezpieczny Kredyt 2%” pojawiał się głównie w kontekście związanym z ceną mieszkań, kredytem hipotecznym czy… kiełbasą wyborczą.

Najbardziej gorące dyskusje pojawiały się pod artykułami na portalach informacyjnych, głównie money.pl i bankier.pl, gdzie internauci żywo komentowali temat programu i dawali upust swoim emocjom. Na drugim miejscu uplasował się Facebook, a za nim YouTube oraz Twitter. Sporo, bo około 3,5 tys. wzmianek, pojawiło się również na portalu Wykop.pl – wyjaśnia Tomasz Lubieniecki – kierownik działu raportów medialnych w PSMM Monitoring & More.

Kto publikował najwięcej?

 

Trend zmieniał się na przestrzeni miesięcy. Największy wzrost zainteresowania tematem przypada na początek lipca br., gdy rządowy program wszedł w życie. O Bezpiecznym Kredycie 2% często dyskutowano również w marcu i maju.

W prasie najwięcej publikacji na temat „Bezpiecznego Kredytu 2%” pojawiło się w dzienniku Rzeczpospolita, bo aż 61, następnie w Parkiecie – 47 i Dzienniku Gazecie Prawnej – 37. W telewizji o programie najczęściej wspominano w Polsat News, Biznes24 oraz TVP Info – kolejno 130, 100 i 97 wzmianek. Natomiast 94 publikacje ukazały się w Programie 1 Polskiego Radia, 88 w Polskim Radiu 24 i 69 w 3 Programie Polskiego Radia.

W internecie najaktywniejszym źródłem pod względem wzmianek na temat „Bezpiecznego Kredytu 2%” był bankier.pl z wynikiem 566 informacji, a następnie propertynews.pl i biznes.interia.pl – kolejno 381 i 279 publikacji. Na Facebooku o programie najczęściej, bo 78 razy, wspominał profil Bezpieczny Kredyt, a na Twitterze było to Ministerstwo Rozwoju i Technologii z 58 wzmiankami. Internauci dyskutowali na temat programu najczęściej w kontekście kiełbasy wyborczej, wzrostu cen, kredytu hipotecznego, wkładu własnego, cen mieszkań, zdolności kredytowej czy pierwszego mieszkania.

Zdania są podzielone

Ze względu na październikowe wybory rządowy program był szeroko komentowany zarówno przez rządzących, jak i opozycję. Wśród polityków, którzy zabrali głos w temacie „Bezpiecznego Kredytu 2%” znalazł się m.in. Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, który powiedział, że z programu skorzysta nawet 200 tys. osób, czyli ok. 30-40 tys. rocznie. Wypowiedział się również Krzysztof Truskolaski z Koalicji Obywatelskiej, który skomentował rządowy program słowami: „Teraz ogłaszacie program dopłat do kredytu, ale skorzysta z tego mała grupa. Polacy czekają na porządny program”.

————

PSMM Monitoring & More wyraża zgodę na pełną lub częściową publikację materiałów pod warunkiem podania źródła (pełna nazwa firmy: PSMM Monitoring & More).

Zapoznaj się z informacjami i raportami dla mediów: https://psmm.pl/dla-mediow/

Osoby do kontaktu:

Katarzyna Popławska
Kierownik działu marketingu i PR
PSMM Monitoring & More
kom: +48 697 410 680
kpoplawska@psmm.pl

Katarzyna Pastuszka
Publicon Services Sp. z o.o.
Managing Partner
kom: +48 607 512 254

Bezpieczny kredyt 2 procent _ raport medialny
pdf
REB22_PSMM_CTA_bottom_250x213px
CHROŃ WIZERUNEK BRANDU,
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ