Jak afera zaszkodziła politykom?

STRONA GŁÓWNA >> >>

Jak afera zaszkodziła politykom?

Afera podsłuchowa spowodowała, że w centrum uwagi znalazły się szczególnie te największe partie. PO i PiS – jeszcze wyraźniej niż zazwyczaj – wyprzedziły pozostałe ugrupowania. Wzrosła także medialna obecność Donalda Tuska i Janusza Piechocińskiego – wynika z najnowszego raportu „Scena Polityczna”

wydanego przez „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”. Koalicjanci nie mają się jednak z czego cieszyć, ponieważ lwia część publikacji dotyczących afery była jednoznacznie negatywna w stosunku do rządzących.

Liczba przeanalizowanych informacji okazała się wprawdzie niższa niż w poprzednim miesiącu, jednak należy pamiętać, że majowa baza związana była z kampanią wyborczą. Wzrost publikacji osiągnął wówczas aż 41 proc. W badanym miesiącu spadek wyniósł 24 proc., a więc poziom zainteresowania tematyką polityczną pozostał znacznie wyższy niż przed wyborami.

Ewidentny wzrost widać po poniedziałku, 16 czerwca, kiedy to ukazał się pierwszy artykuł w tygodniku „Wprost”. Od tego czasu liczba publikacji na temat Donalda Tuska wzrosła dwukrotnie. Zdecydowanie więcej pisało się też na temat Piechocińskiego. Wyraźny wzrost zanotował Jarosław Kaczyński. Jego partia chętnie odnosiła się do ujawnionych materiałów, nie pozostawiając suchej nitki na rządzie.


Wykres 1. Zmiany w czasie ukazywania się przekazów prasowych na temat liderów partii politycznych – czerwiec 2014 r.

Liczba publikacji o wszystkich poddanych analizie politykach – z wyjątkiem premiera i wicepremiera – spadła, niekiedy rażąco. Na temat Zbigniewa Ziobry pisało się o 53 proc. mniej, a Janusza Palikota o 32 proc. mniej. Tymczasem Tusk i Piechociński pojawiali się w prasie częściej niż w trakcie kampanii wyborczej (wzrosty odpowiednio o 22 i 23 proc.).

W przypadku partii spadek dotyczył wszystkich, bez wyjątków. Jednak aktywność największych ugrupowań zmniejszyła się o kilkanaście procent, podczas gry pozostałych nawet o 50-60 proc. w stosunku do okresu wyborczego.

Najczęściej na pierwszych stronach tytułów prasowych pojawiała się nie partia rządząca, ale PiS – 401 razy. Platformę analitycy odnotowali tam 377 razy. W porównaniu do SLD to ponad dwukrotnie więcej (171). Twój Ruch znalazł się tam zaledwie 57 razy, Solidarna Polska – 34.

Donald Tusk utrzymał pierwsze miejsce i zwiększył przewagę nad resztą stawki w zestawieniu najbardziej krytykowanych liderów politycznych. Aż 22 proc. spośród wszystkich publikacji, jakie ukazały się na jego temat w dziennikach ogólnopolskich, miało wydźwięk negatywny. To aż o 14 punktów procentowych więcej niż w przypadku sklasyfikowanego na drugiej pozycji Jarosława Kaczyńskiego (8 proc.). Dziennikarze w czerwcu praktycznie nie krytykowali Janusza Palikota. W jego przypadku odsetek wyniósł zaledwie 4 proc. To najmniej w historii badania „Scena Polityczna”. Warto przypomnieć, że właśnie do tego polityka należy rekord z maja 2012 roku, kiedy to krytyczne wobec niego okazało się aż 72 proc. publikacji w dziennikach.

Badanie „Scena Polityczna” realizowane jest na podstawie monitoringu 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. Od września 2010 roku „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” co miesiąc publikuje raport zawierający wyniki aktywności prasy w sferze politycznej. Od stycznia 2014 roku zawiera on analizę obecności polityków w social media.

 

Osoba do kontaktu:
Marcin Gościniak
specjalista ds. marketingu i PR
mobile: +48 691 630 190
tel. +48 61 66 26 005 wew. 128
mgosciniak@psmm.pl

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
60-782 Poznań, ul. Grunwaldzka 19
www.psmm.pl

PLIKI DO POBRANIA

Informacja prasowa
doc
Pełny raport
pdf
REB22_PSMM_CTA_bottom_250x213px
CHROŃ WIZERUNEK BRANDU,
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ