Fikcja lepsza od rzeczywistości

STRONA GŁÓWNA >> >>

Fikcja lepsza od rzeczywistości

Aż 810 publikacji medialnych i dotarcie na poziomie blisko 800 mln potencjalnych kontaktów z informacjami – tyle mogłaby zyskać rzeczywiście istniejąca miejscowość, gdyby właśnie w niej rozgrywała się akcja serialu „Na dobre i na złe”.

Wymyślone przez twórców produkcji podwarszawskie miasteczko Leśna Góra w I półroczu 2014 r. pojawiło się w 741 materiałach ogólnopolskich. „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” opublikował cykliczny raport na temat promocji miast w serialach.

Leśna Góra przebiła najpopularniejszą w II półroczu 2013 r. Warszawę, miejsce niektórych zdarzeń w „M jak Miłość”. Z kolei zajmująca w poprzednim badaniu trzecią lokatę Grabina, wymieniana w kontekście tej samej produkcji, spadła aż o 3 pozycje.


Wykres. Liczba informacji na temat miast w kontekście seriali w I półroczu 2014 r.

Trzecie miejsce zajęła również stolica, tym razem przywoływana w informacjach, które dotyczyły „Barw Szczęścia”. Dziennikarze wspominali o niej częściej niż w poprzednio analizowanym okresie. Jej nazwa pojawiła się w 516 materiałach, podczas gdy w II półroczu 2013 r. – w 386.

Tuż za podium znalazł się tym razem Sandomierz, niekwestionowany bohater „Ojca Mateusza”. Z wynikiem 502 publikacji znalazł się o oczko wyżej niż w poprzednim zestawieniu, gdzie odnotowano 394 informacje na jego temat. Podobnie jak w II półroczu ub.r., okazał się najczęściej występującym miastem na okładkach prasowych (17). Miejscowość osiągnęła również pierwszy wynik pod względem emisji radiowo-telewizyjnych (27) i drugi, jeśli chodzi o liczbę materiałów w prasie (173). Częściej dziennikarze wspominali tylko o Warszawie z „M jak Miłość”.

Wskaźnik dotarcia publikacji na temat Leśnej Góry osiągnął pułap ponad 773 mln kontaktów. Zdecydowana większość z nich ukazała się w internecie (blisko 79 proc. przekazu), co więcej żadna z pozostałych serialowych miejscowości nie przebiła liczby 638 materiałów w sieci. Ekwiwalent reklamowy informacji wyniósł jednak niespełna 4,2 mln zł, co stanowiło dopiero dziesiąty wynik. Ponad 91 proc. publikacji, w których wymieniono Leśną Górę, pojawiła się w mediach ogólnopolskich.

– Przykład Leśnej Góry pokazuje, że nawet nieistniejący brand może przyciągać uwagę mediów – komentuje Marlena Sosnowska, rzecznik prasowy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. To wyraźny sygnał, że cityplacement jest skutecznym sposobem na promocję miejscowości. Oczywiście zainteresowanie miastami w kontekście seriali słabnie po zaprzestaniu emisji, co potwierdzają wyniki cyklicznych analiz, ale zdobyty rozgłos może pomóc w działaniach wizerunkowych także wtedy, gdy produkcji nie ma już w ramówce.

Warszawa zyskała na rozgłosie najwięcej w związku z „M jak Miłość”. Z opublikowanymi w prasie i internecie informacjami na jej temat potencjalnie miało szansę zetknąć się prawie 720 mln odbiorców, choć było to o ponad 200 mln mniej niż w okresie od lipca do grudnia ub.r. Materiały te miały również najwyższą spośród analizowanych miast wartość AVE – ponad 23,5 mln zł. Obecność stolicy w mediach znacząco wspierały również inne seriale: „Na wspólnej” (396 publikacji), „Klan” (288), „Prawo Agaty” (235), „Sama słodycz” (228) oraz „Przyjaciółki” (98).

Warto wspomnieć, że trzeci wynik pod względem dotarcia, wynoszący prawie 422 mln należał do Grabiny, znanej z „M jak Miłość”. Ponad 95 proc. stanowiły materiały z mediów ogólnopolskich.


Wykres. Mapa benchmarkingowa – TOP 10 miejscowości w kontekście seriali pod względem dotarcia publikacji (prasa, internet)

Mniejszą popularnością niż w poprzednio analizowanym okresie cieszyła się Biała Podlaska, w której toczy się akcja serialu „To nie koniec świata”.  W porównaniu do II półrocza 2013 r. ukazało się o niej o 116 informacji mniej. O prawie 100 mln niższy był również wskaźnik dotarcia informacji. Liczba 248 materiałów w I półroczu br. wygenerowała ekwiwalent reklamowy na poziomie blisko 1,7 mln zł.  W przekazie na temat Białej Podlaskiej nieznacznie przeważały informacje z mediów regionalnych (52 proc.).

 

*Mapa benchmarkingowa obrazuje medialną pozycję poszczególnych miejscowości z uwzględnieniem trzech czynników: ekwiwalentu reklamowego, dotarcia i liczby informacji.

Ekwiwalent reklamowy (AVE) – wartość publikacji wyrażona w pieniądzu.
Dotarcie – zasięg informacji wyrażony w potencjalnej liczbie kontaktów z czytelnikami i unikalnymi użytkownikami internetu.
Wielkość kuli – liczba publikacji.
Położenie kuli – uwzględnia wartość reklamową przekazów medialnych, ich dotarcie oraz liczbę publikacji. Najlepsza pozycja na wykresie to prawy górny róg (oznacza, że publikacje miały wysoką wartość AVE oraz bardzo duże dotarcie).

 

Metodologia badania

W badaniu uwzględniono wybrane polskie seriale emitowane w I połowie 2014 roku, których akcja dzieje się współcześnie: Barwy Szczęścia, Galeria, Klan, Komisarz Alex, Lekarze, M jak Miłość, Na dobre i na złe, Na Wspólnej, Ojciec Mateusz, Pierwsza Miłość, Prawo Agaty, Przyjaciółki, Ranczo, Sama Słodycz, To nie koniec świata
Metoda: ilościowa analiza danych
Materiał badawczy: publikacje z monitoringu 1100 tytułów prasowych, 5 mln serwisów i portali internetowych oraz około 100 stacji RTV z wyłączeniem ramówek programów RTV
Zakres czasowy: styczeń-czerwiec 2014
Zasięg mediów: ogólnopolskie i regionalne
Analizowane słowa kluczowe: nazwy miejscowości – Biała Podlaska, Bydgoszcz, Drohiczyn, Falenica, Gdańsk, Grabina, Gródek, Jeruzal, Józefów, Krynica Zdrój, Leśna Góra, Łódź, Nowy Sącz,  Sandomierz, Sękocin, Toruń, Warszawa, Wrocław – we wszystkich odmianach

 

Osoba do kontaktu:
Marlena Sosnowska
rzecznik prasowy, menedżer ds. PR
kom. +48 697 410 980
tel. +48 61 66 26 005 wew. 128
msosnowska@psmm.pl

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
60-782 Poznań, ul. Grunwaldzka 19
www.psmm.pl

PLIKI DO POBRANIA

Informacja prasowa
doc
Pełny raport
pdf
REB22_PSMM_CTA_bottom_250x213px
CHROŃ WIZERUNEK BRANDU,
DOCIERAJ DO KLIENTÓW,
ZWIĘKSZAJ SPRZEDAŻ